Archív novinek

Výchází nové číslo Czech Business Today!


Nové číslo bulletinu Czech Business Today se nese v duchu článku “Nová síla pro Evropskou dopravu”. Na konci dubna uspořádala Česká podnikatelská reprezentace – CEBRE pracovní snídani nazvanou “Jaká síla pro budoucí dopravu?”. Účastníci diskutovali o snižování emisí C02 v automobilové dopravě a o potřebě lepší spolupráce na nových společných standardech v elektrifikaci dopravy stejně jako finanční podpory v oblasti vývoje a výzkumu. Druhé téma nového CBT je označování země původu tzv. “Made In”. Evropská unie zvažuje zavedení povinného označování země původu na určitých výrobcích dovážených do EU ze třetích zemí. Na první straně naleznete pravidelné aktualitky o české ekonomice. Hlavní témata pokračují na druhé straně, kde rovněž naleznete článek věnovaný novým pravidlům v oblasti evropského schématu obchodování s emisními povolenkami. Nechybí ani kalendář zajímavých akcí v Praze a Bruselu, které CEBRE doporučuje.

 

 

Redukční cíle C02 stanovené EU pro roky 2012 a 2020 neustále staví automobilový sektor pod velký tlak. Nově jsou tyto cíle navrženy i pro lehká komerční vozidla. To je důvodem pro automobilový průmysl hledat nové alternativy. Řešením by mohla být elektrická vozidla. Mnoho projektů v oblasti elektrické dopravy již v Evropě bylo spuštěno a předpokládá se, že do roku 2030 by většina vyrobených vozidel mohla být na elektrický pohon.cbt_3.JPG

 

Evropská komise zveřejnila návrh nařízení o označování země původu některých výrobků dovážených do EU ze třetích zemí, často zmiňováno jako problematika “Made In”. Tento návrh by měl pomoci zejména spotřebitelům k jejich lepší orientaci a možnosti srovnání jednotlivých výrobků. Česká podnikatelská reprezentace při EU - CEBRE ve spolupráci s portálem BusinessInfo.cz provedla průzkum na toto téma. 95% českých podnikatelů se vyjádřilo ve prospěch povinného označování některých výrobků dovážených do EU.

 

Průmyslová odvětví vypouštějící skleníkové plyny se konečně dočkala návrhu nařízení Komise, který obsahuje načasování, správu a jiné aspekty související s obchodováním emisních povolenek v EU. Nařízení by mělo být přijato v rámci komitologie do 30. června 2010.

 

CBT 3/2010 dokument ve formátu pdf

 

ostatní čísla CBT< Archív novinek