Archív novinek

Neformální setkání skupiny komor V4 před plenárním zasedání EUROCHAMBRES


Komorové setkání V4: Zisk musí zůstat doma!

 

Dne 24. října se v Bruselu uskutečnilo jednání prezidentů obchodních a průmyslových komor Visegrádské čtyřky.


Prezidenti diskutovali o potřebě zabránit odlivu domácího zisku za hranice. Mnoho firem ve střední a východní Evropě, jež jsou ve vlastnictví zahraničních subjektů, vytvářejí zisk, který repatriují do svých domovských zemí. Tento trend bude v nejbližších letech pravděpodobně ještě zesilovat. Dle prezidenta Hospodářské komory České republiky Petra Kužela stojí za odlivem zisku fakt, že politici preferují vytváření pracovních míst před udržením zisku v zemi. „Přestože se tyto tendence daří odvrátit Polákům, Češi, Slováci a Maďaři se mají ještě co učit“, souhlasil se slovy Petra Kužela prezident slovenské obchodní komory Peter Mihók.


Laszló Parragh, prezident maďarské obchodní a průmyslové komory, si postěžoval na tlak rakouských zástupců podnikatelů a rakouské vlády s cílem odvrátit kroky Orbanovy vlády – znárodnění soukromých penzijních fondů, zavedení rovné daně a dodatečné daně pro velkoobchody a zákon o francích. Orbánův zákon o splacení dluhů ve švýcarských francích za zvýhodněnou cenu rozzuřil především zahraniční banky - Raiffeisen a Erste, které Orbánovy kroky nejvíce kritizovaly a hrozily žalobami u evropského soudu. Právě ony totiž budou muset nechat své dlužníky splatit hypotéky v kurzu 180 forintů za švýcarský frank, ačkoli reálný kurz je zhruba 230 forintů.


Prezident polské obchodní a průmyslové komory a zároveň viceprezident EUROCHAMBRES – Evropské asociace obchodních a průmyslových komor Andrzej Arendarski informoval o výsledku říjnových parlamentních voleb. Prezidenti pozitivně ohodnotili vývoj polského předsednictví, které se profiluje jako silný hráč v EU, a zdůraznili potřebu více spolupracovat na politických otázkách.

 

CEBRE - Česká podnikatelská reprezentace při EU doprovázela prezidenta Hospodářské komory České republiky na jednáních a poskytla organizační pomoc.

 

v4_jednani_111024.JPG< Archív novinek