Archív novinek

POZVÁNKA NA DEBATU: Jednotný evropský patent


KDY: 4. října 2012 od 17:00h do 19:00h

KDE: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

 

 

V současné době je při zapsání patentu nutné vyřídit veškeré náležitosti v každém členském státě, ve kterém chce majitel svůj patent uplatnit, což s sebou nese značné finanční náklady. Například cena zapsání patentu ve 13 členských zemích se nyní odhaduje na 20 000 EUR, z čehož přibližně 80 procent jsou výdaje za překlady. Proto Evropská komise předložila návrh Jednotného evropského patentu. Téměř po třiceti letech byl v jeho vyjednávání letos v červnu proveden velký pokrok. Nyní se čeká na vyjádření Evropského parlamentu. Nová úprava by měl přinést výhody především pro malé a střední podniky, protože výrazně snižuje náklady na zapsání patentů v EU a podpoří tak jejich podnikatelskou činnost. Kromě toho, že bude nová žádost výrazně levnější, bude také administrativně méně zatěžující. Po vystavení bude patent automaticky platit ve 25 členských státech (Španělsko a Itálie tuto iniciativu z jazykových důvodů nepodporují). Kromě toho bude možné patent podat v jakémkoliv oficiálním jazyce EU, přičemž překlad do jednoho z pracovních jazyků bude žadateli proplacen. Návrh také obsahuje vytvoření Jednotného patentového soudu, který by měl řešit veškeré spory týkající se porušení patentů.

 

 

Pomůže jednotný evropský patent zvýšit konkurenceschopnost evropských podniků? Přispěje k větší ochraně práv duševního vlastnictví firem v EU? Měla by pravomoc rozhodovat o patentových sporech zůstat na Evropském soudním dvoře, nebo na Jednotném patentovém soudě?

 

 

V diskuzi vystoupí:

 

  • Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice
  • Eva Schneiderová, ředitelka patentového odboru z Úřadu průmyslového vlastnictví  
  • František Kania, evropský patentový a známkový zástupce a předseda Komory patentových zástupců ČR
  • Michal Havlík, advokát a tajemník České národní skupiny Mezinárodního sdružení pro ochranu duševního vlastnictví (AIPPI)
  • Antonín Borovka, odborník na ochranu duševního vlastnictví, LINET spol. s.r.o.

 

Moderuje Alena Vlačihová, ředitelka CEBRE - České podnikatelské reprezentace při EU.

 

Partnerem akce je Vysoká škola finanční a správní. Mediálními partnery jsou server EurActiv.cz a časopis Prague Leaders Magazine. V případě zájmu o účast se prosím registrujte do 3. října 2012 zde nebo emailem na prague@cebre.cz.

Pozvánka ke stažení zde dokument ve formátu pdf

 < Archív novinek