Archív novinek

Pozvánka na debatu: Bilance Schengenského prostoru pět let po velkém rozšíření


Kdy: 13. listopadu 2012 od 17,00-19,00hod

Kde: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

 

Od velkého rozšíření Schengenského prostoru v roce 2007, kdy do něj vstoupila i Česká republika, uplynulo již 5 let. Během této doby proběhlo několik diskuzí nad fungováním prostoru společných hranic. Dánsko krátkodobě obnovilo hraniční kontroly s Německem a Švédskem v roce 2011. Čeští řidiči cestující do Německa zažívají v příhraničí pravidelné policejní kontroly, na něž upozorňovali i čeští europoslanci v Evropském parlamentu. Ministři vnitra členských zemí se v roce 2012 v Lucemburku shodli na rozšíření podmínek, za nichž lze obnovit kontroly na hranicích.

 

Cílem panelové debaty bude hledat odpovědi na následující otázky: Jaké jsou další perspektivy Schengenu? V jakých oblastech přináší více výhod a kde se otevřené hranice jeví jako problematické? Přinesl vstup ČR do Schengenu kvalitativní posun v rámci sítě EURES zajišťující přeshraniční zaměstnanost v příhraničních oblastech?

Diskuzi zahájí Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice, po němž svá vystoupení přednesou níže uvedení řečníci:

 

o Mgr. Jiří Čelikovský, odbor azylové a imigrační politiky Ministerstva vnitra

o Andrea Vega, EURES poradce, Úřad práce, Praha

o Mgr. Pavel Čižinský, právník, Multikulturní centrum Praha

o Mgr. Martin Hrabálek, Senát Parlamentu ČR


Moderuje Tomáš Hartman, zástupce ředitelky CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU. Partnerem akce je Asociace pro mezinárodní otázky. V případě zájmu o účast se prosím registrujte do 12. listopadu 2012 emailem na registrace@amo.cz.

 

Pozvánka ke stažení dokument ve formátu pdf< Archív novinek