Archív novinek

POZVÁNKA: Debata "Matky vraťte se! Ekonomika Vás potřebuje"


Dovolte nám pozvat Vás na debatu s názvem „Matky vraťte se! Ekonomika Vás potřebuje“, kterou pořádáme společně s partnery dne 17. prosince 2013 od 16:00 do 18:00hod v Evropském domě v Praze.

Na debatě vystoupí zástupci institucí EU, státní správy a podnikatelské sféry. Cílem debaty je diskutovat o tom, jakým způsobem usnadnit návrat matek do zaměstnání.

 

Rychlejší návrat matek do zaměstnání je důležitý z mnoha hledisek. Přispívá k ekonomickému rozvoji státu, zvyšování produktivity, snižování dávek, omezení výdajů na rekvalifikace a v neposlední řadě přispívá k uchování lidského kapitálu. Česká republika patří v EU k zemím s nejdelší rodičovskou dovolenou a rovněž podmínky pro návrat matek zpět do zaměstnání jsou značně omezené. Zaměstnanost žen v ČR podle studií Českého statistického úřadu dosahuje v průměru 57,2 %, což odpovídá 58,5 % průměru Evropské unie. Pracujících žen s dětmi do věku šesti let je však v České republice již jen 35,8 %, což představuje druhý nejhorší výsledek v rámci celé EU-28. Ženy omezuje v návratu do zaměstnání zejména nedostatečná kapacita zařízení pro děti předškolního věku (jesle, školky). Dle studií Českého statistického úřadu se v mateřských školkách nedostává místo až pro 40 % přihlášených dětí a na celou Českou republiku připadá jen 1 425 míst v 45 státních jeslích. České ženy při návratu do zaměstnání nejvíce postrádají flexibilní pracovní dobu a možnost práce blíže k domovu. Právě tato slabina pracovního trhu České republiky byla odhalena v hodnocení hospodářské politiky České republiky v rámci tzv. Evropského semestru. V rámci minulých doporučení Rady EU České republice byla zejména zdůrazněna potřeba navýšit kapacitu zařízení pro děti předškolního věku, a to zejména ve věku do tří let.

 

V případě Vašeho zájmu o účast se prosím registrujte nejpozději do 16. prosince 2013 zde nebo e-mailem na adrese prague@cebre.cz.

Pozvánka ke stažení zde dokument ve formátu pdf< Archív novinek