Evropská komise společně s vysokým představitelem Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku zahájila konzultace se zainteresovanými stranami k přípravě Military Mobility Package. Cílem je zlepšit přesuny vojenských jednotek, vybavení a techniky napříč EU a za jejími hranicemi. Balíček reaguje na infrastrukturní nedostatky, byrokratické překážky a mezery v kapacitách a navazuje na Bílou knihu pro obrannou připravenost EU do roku 2030.
Chystaný balíček přinese strategické cíle, harmonizaci národních postupů a zvyšování odolnosti infrastruktury. Vojenské potřeby budou lépe integrovány do politik EU v oblasti dopravy, energetiky či daní. Komise k tomu připraví společnou komunikaci, návrh nařízení a změny stávajících právních předpisů. Iniciativa vyjadřuje závazek Komise a Evropské služby pro vnější činnost spolupracovat s členskými státy na posílení vojenské mobility prostřednictvím investic i reforem.
Komise dnes spustila výzvu k předkládání podkladů a zahájila cílenou konzultaci, která poběží od poloviny června do konce srpna 2025. Zapojí se členské státy, agentury jako EDA či PESCO, NATO, sektorová sdružení v oblasti obrany, dopravy a energetiky, správci infrastruktury, finanční sektor, výzkumné instituce i think-tanky. Navazuje se tak na aktivity z roku 2018 a balíček Military Mobility 2.0 z roku 2022, přičemž potřeba efektivnějšího postupu je podpořena i nedávným auditem EÚD a květnovým příslibem zlepšení vojenské mobility.