Malé a střední podniky musíme podporovat ve všech fázích a odvětvích. Evropské komisi pro tento účel poslouží nový Akční plán pro MSP připravený Evropskou sítí národních zmocněnců pro MSP. Komise v letošním roce přichází s řadou iniciativ podporujících inovativní firmy jako fond pro venture kapitál či podporu rozvíjejících se firem, tzv. scale-ups.
Zasedání zahájila komisařka Elżbieta Bienkowska, která informovala o novém balíčku pro lepší přístup MSP k veřejným zakázkám EU ze září letošního roku. Připomněla, že na veřejné zakázky je v EU vydávána částka ve výši 2 bilionů, což pro MSP představuje enormní příležitost. V září Komise přijala novou strategii pro průmyslovou politiku a na toto téma pořádá ve dnech 22. a 23. února 2018 Průmyslový den v Bruselu.
Estonská ministryně pro podnikání a informační technologie Urve Palo zdůraznila, že role státu a EU při podpoře podnikatelů musí spočívat v nastavení efektivní infrastruktury, stejně jako legislativního rámce bez zbytečné administrativní zátěže. Dodala, že se musíme zaměřit na poskytování celoživotního vzdělávání a zlepšovat digitální znalosti lidí. Ministryně na evropské úrovni požaduje lepší přístup k datům, bez překážek napříč EU, a vytvoření nové „páté“ svobody, tj. pohybu dat.
Během konference byla rovněž zveřejněna každoroční analýza výkonu Aktu pro malé podnikání (Small Business Act) včetně analýzy pro jednotlivé členské státy. České MSP dle analýzy dosahují evropského průměru v přístupu k veřejným zakázkám a k financím či znalostech a inovacích. Horší hodnocení si ČR odnáší u málo responsivní státní správy pro podnikání a při podpoře tzv. druhé šance. Zpráva ČR doporučuje zavést vzdělávání v podnikání na školách a universitách, systematické uplatňování hodnocení dopadu předkládané legislativy na MSP a rozvinutí efektivního e-governmentu.
Zasedání potrvá tři dny a účastníci budou mít možnost účastnit se celé řady seminářů zaměřených na financování digitálních řešení a start-upů.