9. 12. 2019

Unáhlená rozhodnutí mohou mít negativní dopad na kvalitu návrhů, shodují se zakladatelé CEBRE s europoslanci

Tiskové zprávy / Zajímavosti

Praha, 29. listopadu 2019 Dva dny před nástupem nové Evropské komise vedené Ursulou von der Leyen se v Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo setkání zakladatelů CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU s českými poslanci Evropského parlamentu. Hlavním bodem jednání byla diskuse o budoucnosti digitální agendy EU.

Diskuse se zaměřila nejprve na zdanění digitálních firem, tedy týden poté, co česká vláda schválila sedmiprocentní digitální daň pro internetové giganty. Zdanění digitálních společností je projednáváno na úrovni OECD, a v případě, že nebude dosažen kompromis v tomto formátu, rozhodne se Evropská unie předložit vlastní návrh. Pro ČR bude zajímavé sledovat postoj ostatních členských států EU. Dalšími tématy byly rozvoj umělé inteligence a Akt o digitálních službách, který bude mít za cíl novelizovat 20 let starou směrnici o elektronickém obchodu.

Digitalizace je jednou z klíčových priorit nové Komise. Zakladatelé CEBRE se s europoslanci shodli, že digitalizace může být pro firmy velkou příležitostí. Společně však věří, že jakýkoliv návrh regulující oblast digitalizace bude obsahovat důkladné posouzení dopadu, zejména pak na malé a střední podniky. Ne všechny firmy mají stejnou startovací pozici v oblasti digitalizace. V tomto ohledu doporučují zakladatelé CEBRE, aby Komise v prvních 100 dnech svého mandátu nepředkládala žádné legislativní návrhy, neboť unáhlená rozhodnutí mohou mít negativní dopad na kvalitu návrhů. Zakladatelé CEBRE také upozornili, že digitalizace přináší změnu obchodních modelů a rozrůstání nabídky služeb online, a to i firmami z tradičních odvětví. Legislativní návrhy tak mohou zasáhnout do fungování společností, jež regulátor původně neměl na mušce, a mohou brzdit technologický vývoj. Příkladem jsou výrobci automobilů, jejichž moderní vozidla pracují se stále větším objemem dat. Podobně plošný dopad by mohlo mít nařízení o ochraně soukromí v elektronických komunikacích, které rozšiřuje okruh působnosti i na komunikaci mezi stroji.

Důkladná kvantifikace dopadu bude nutná i u předkládaných návrhů v rámci tzv. Zelené dohody pro Evropu, která by dle Komise měla z Evropy učinit klimaticky neutrální kontinent. Přestože byla diskuse věnována zejména digitální agendě, nebylo možné se zeleným plánům nastupující Komise vyhnout. Energetika bude dalším tématem pravidelného zasedání v roce 2020. Zakladatele CEBRE zastupovali na jednání Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR, Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy, který zasedání hostil společně se senátory Cieńciałou a Kosem.  

Zasedání se za Evropský parlament účastnila jeho místopředsedkyně Dita Charanzová a místopředseda Marcel Kolaja, europoslankyně Martina Dlabajová, Radka Maxová a europoslanec Ondřej Kovařík.

 

Foto: © Archiv SP ČR