Celkem 15 českých firem strávilo intenzivní 2 dny v Belgii ve dnech 17.–18. října 2017. Během podnikatelské mise se potkaly české firmy se svými protějšky a poznaly nejdůležitější odborníky na Smart Cities v Belgii.
První den strávili čeští podnikatelé z oborů ICT, energetiky a inteligentní dopravy v Antverpách. Měli možnost navštívit antverpský přístav a na společné plavbě lodí poznat belgické firmy z oboru multimodální dopravy navázané na přístav a seznámit se s vlámskou regionální strategií Smart Flanders. Zástupci přístavu prezentovali obchodní příležitosti pro české firmy a vyzdvihli již navázanou spolupráci s ČR. Výhodou přístavu pro české exportéry je jeho přímé železniční spojení s Českou republikou. Místostarosta města Antverpy Koen Kennis účastníkům představil Smart City strategii města, o jejíchž konkrétních projektech a aktivitách následně hovořili zástupci Antverpské univerzity a mezinárodně etablovaného výzkumného institutu imec s projektem City of Things. V podvečer se čeští podnikatelé setkali se svými belgickými protějšky na regionální vlámské obchodní komoře VOKA.
„Naši podnikatelé načerpali v Antverpách bohaté zkušenosti. Dle slov účastníků mise jsme v ČR v některých ohledech dokonce napřed. Chybí nám však lepší propojenost podnikatelské sféry s akademickou, která je klíčem pro efektivní implementaci projektů v oblasti Smart cities. Zde bychom se měli od vlámských kolegů učit,“ říká Irena Bartoňová Pálková, viceprezidenta Hospodářské komory České republiky.
Druhý den navštívili čeští podnikatelé Evropský parlament, dozvěděli se o práci europoslankyně Martiny Dlabajové (ANO/ALDE) a setkali se se zástupcem Evropské komise z Generálního ředitelství pro Výzkum a inovace, který jim představil možnosti získání finanční podpory ze zdrojů EU v oblasti Smart Cities. Představil vybrané projekty v ČR financované z programu Horizont 2020 s evropskou dotací více než 1 milion euro. Martina Dlabajová na závěr přednášky zdůraznila potřebu podpory do rozvoje této oblasti, ke které dle jejích slov může přispět i letošní mise. „Jsem velmi ráda, že se nám podařilo navázat na předchozí dva úspěšné ročníky mise a letošní program zaměřit právě na oblast Smart Cities. Inovovat, investovat do vědy a výzkumu a přinášet „smart“ řešení, to je cesta, kterou se musíme vydat. Sdílení bývá inspirací a já věřím, že navázání kontaktu se zástupci belgické strany, které jsou ve své oblasti špičkou, bude mít pro českou delegaci velkou přidanou hodnotu.“
Za Velvyslanectví ČR v Bruselu vedla misi Tamara Katuščák, Chargé d´affaires a.i., která považuje misi za velmi vydařenou: „Mise byla intenzivní a ohlasy firem jsou velmi pozitivní. Podařilo se nám skutečně připravit kvalitní program a zapojit klíčové aktéry ve Smart Cities v Belgii. Potěšilo mě, že týden před misí bylo dokonce město Antverpy vyhlášeno jako první Smart City ve Vlámsku a nyní budou ostatní města tento model kopírovat. Znamená to, že naše firmy navázaly kontakty, které by v budoucnu mohly velmi dobře zúročit.“
Podnikatelská mise proběhla díky projektu na podporu ekonomické diplomacie Velvyslanectví České republiky v Bruselu, za podpory europoslankyně Martiny Dlabajové, ve spolupráci s CEBRE — Českou podnikatelskou reprezentací při EU a Hospodářskou komorou ČR.