Přechod na průmysl 4.0 a rozvoj digitální ekonomiky bude pro firmy znamenat značné investice do modernizace výroby. Podporu mohou firmy získat například ze společného podniku ECSEL, který je součástí rámcového evropského programu na podporu výzkumu a inovací HORIZONT 2020. Možnostem zapojení do ECSEL se věnoval seminář, který uspořádalo CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU společně se Zastoupením Evropské komise v ČR a ECSEL dne 8. října v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.
Společný podnik ECSEL, partnerství veřejného a soukromého sektoru zaměřeného na elektronické součástky a systémy, nabízí finanční podporu projektů z řady oborů, včetně 5G sítí, kybernetické bezpečnosti, umělé inteligence, internetu věcí či vysoce výkonné výpočetní infrastruktury pokrývající celý hodnotový řetězec. Jak uvedl programový ředitel ECSEL Yves Gigase základem je partnerství minimálně tří subjektů, u větších projektů však počet partnerů naroste na desítky. Účastníci projektů získali v letech 2014-2018 celkem 1,17 mld. euro, ze kterých se financovaly aktivity v pěti prioritních oblastech, mezi něž patří doprava a chytrá mobilita, zdraví a blahobyt, energetika, digitální průmysl a digitální život.
Zejména pro malé a střední firmy představuje možnost spolupracovat na komplexních projektech s velkými hráči v oboru příležitost, jak se posunout dopředu a zvýšit svou konkurenceschopnost. To je i případ Institutu mikroelektronických aplikací s.r.o. (IMA), který se zaměřuje zejména na oblast identifikačních systémů a zapojil se již do několika projektů v rámci ECSEL. Jak uvedl výkonný ředitel společnosti IMA Tomáš Trpišovský, jejich know-how se uplatnilo v projektech zaměřených například na rozvoj autonomních vozidel či vzdálené sledování chování starších osob. V jednom z projektů se IMA dokonce podařilo získat pozici hlavního partnera.
Podle děkana Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně Pavla Zemčíka je financování z ECSEL pro univerzity důležitým zdrojem pro financování výzkumu. Díky kombinaci evropských a národních prostředků je možné získat až 100 % finančních prostředků potřebných na daný projekt. Na podávání a hodnocení návrhů oceňuje zejména objektivní a kvalifikované hodnocení návrhů a zaměření na jejich kvalitu, i když celková doba od podání návrhu až do zahájení projektu by mohla být kratší.
ČR je v rámci ECSEL velmi aktivní a české subjekty se podílely na více než třetině všech schválených projektů, nejvíce pak v oblasti kybernetických systémů, digitálního průmyslu, čipů a mobility. Podle Petra Očka, náměstka Sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, bude ministerstvo ECSEL propagovat směrem k podnikatelské veřejnosti a usilovat o větší zapojení českých subjektů. ECSEL je totiž komplementární ke strategii Digitální Česko, kterou vláda schválila minulý rok, a jež si mimo jiné klade za cíl podporovat výzkum a inovace v průmyslu. Sloužit k tomu bude např. program Trend, na nějž ČR vyhradí 10 mld. Kč a program Country for the Future s rozpočtem více než 6 mld. Kč, který se zaměří na podporu digitální transformace průmyslu a zavádění inovací do praxe v rámci malých a středních podniků.
Prezentace Gigase Prezentace Zemčík Prezentace Trpišovský Prezentace Očko