15. května 2015, Praha: Nejvýznamnější české organizace zaměstnavatelů a podnikatelů – Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR – ve svém společném stanovisku podpořily přijetí Dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Apelují v něm na české členy Evropského parlamentu, aby podpořili TTIP a pomohli zabránit průtahům v jednání o přijetí dohody, která by se měla stát nástrojem posílení konkurenceschopnosti EU. Stanovisko bylo prezentováno při diskusi s českými členy Evropského parlamentu, která se uskutečnila 15. května v Evropském domě v Praze.
Nejvyšší představitelé Svazu průmyslu a dopravy ČR, Hospodářské komory ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, zakladatelé České podnikatelské reprezentace při EU – CEBRE, představili 15. května 2015 při diskusi v Praze českým členům Evropského parlamentu společné stanovisko, které požaduje, aby byla v případě TTIP úspěšně a bez průtahů završena jednání o této komplexní a ambiciózní dohodě. Součástí diskuse zakladatelů CEBRE s českými členy v Evropském parlamentu byly přínosy a dopady dohody na tuzemský byznys, zejména pak na malé a střední podniky. Podle zástupců českého byznysu by v dohodě měly být dodrženy zásady reciprocity v rámci jednotlivých odvětví a nemělo by docházet k tomu, aby jedno odvětví z TTIP profitovalo na úkor odvětví jiného. Současně upozorňují na to, aby se k vybraným oblastem jako je zemědělství a potravinářství při vyjednávání přistupovalo opatrně.
„Téměř třetina evropských exportérů považuje USA za svůj prioritní trh. Je proto naprosto nezbytné, aby došlo k dokončení dohody o TTIP a tím byla posílena konkurenceschopnost Evropské unie a Spojených států. EU i USA v poslední dekádě v globální soutěži spíše relativně ztrácejí a jejich dominance světové ekonomice postupně klesá. TTIP se tak může stát nástrojem, který tento trend zastaví a zvrátí díky spojení sil obou stran. Hlavní přínos budoucí dohody vidíme v odstranění netarifních překážek, jejichž existence je pro rozvoj vzájemného obchodu a investic tíživější než bariéry tarifní,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. uvedl prezident Hospodářské komory ČR .
Jednání zakladatelů CEBRE s europoslanci je dalším příspěvkem do série diskuzí v rámci vyjednávání o smlouvě TTIP. „Smlouva je ve stádiu příprav a konfederace smlouvu vítá, protože bude v zásadě prospěšná pro průmysl v ČR. Nemělo by přitom ale docházet k tomu, aby jedno odvětví díky smlouvě TTIP profitovalo na úkor odvětví jiného,“ uvedl Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Podle jeho názoru TTIP v případě, že bude dobře dojednán, otevře významný trh evropským a potažmo i českým výrobkům. Nicméně odvětví, které si určitě zaslouží citlivější přístup je oblast zemědělství a potravinářství. Nedořešenou problematikou je levný americký břidličný plyn; KZPS ČR je tedy z pohledu malých a středních podniků opatrně optimistická za předpokladu, že nedojde k narušení suverenity jednotlivých členských zemí EU implementací amerických právních norem a to zvláště na podnikové úrovni a nebudou odvětví, která budou dohodou znevýhodněna na úkor odvětví jiných.
TISKOVÁ ZPRÁVA: Český byznys přijetí TTIP podporuje (PDF)
Společné stanovisko českých podnikatelských a zaměstnavatelských organizací k TTIP (PDF)