31. 3. 2014

Europoslanci by měli především prosazovat zájmy ČR a více komunikovat s domovem

Tiskové zprávy

31. března 2014: Vzhledem k blížícím se volbám do Evropského parlamentu, které proběhnou na konci května, se do popředí zájmu začínají dostávat evropská témata. Většina politických stran již představila své kandidáty na posty europoslanců, stejně jako programy a priority, se kterými se o tato místa budou ucházet. Představení priorit jednotlivých stran, jejich kandidátů a navázání prvních vazeb spolupráce bylo hlavním tématem setkání zakladatelských organizací CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU s českými kandidáty do Evropského parlamentu, které se konalo poslední březnový den v Praze.

Zakladatelské organizace CEBRE, jimiž jsou Hospodářská komora ČR (HK ČR), Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS ČR) a Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) dlouhodobě zastávají názor, že při prosazování národních zájmů v EU chybí ČR jasná vize, koordinace, a někdy i trochu větší ambice. „ČR potřebuje více svých lidí na vrcholných pozicích v EU,“ řekl prezident SP ČR Jaroslav Hanák. Podle něj jsou evropské volby klíčové i z toho pohledu, že se v návaznosti na ně bude sestavovat nová Evropská komise, kde by si ČR měla vydobýt lepší portfolio pro budoucího eurokomisaře, než jaké jsme měli doposud. Zakladatelé také vyzvali kandidáty, aby jako budoucí členové Evropského parlamentu hájili především zájmy ČR a ne frakce, kterou budou zastupovat. „Spolupráce na společných cílech je zásadní, a to třeba i v rámci Visegrádské čtyřky,“ navrhl způsob, jak by ČR mohla k prosazení svých zájmů využít i silnější „spoluhráče“ ze střední Evropy Jan Wiesner, prezident KZPS ČR. „Zároveň považujeme za nutné, aby se noví členové Evropského parlamentu zaměřili na lepší spolupráci s národním parlamentem a vládou, a dokázali ohlídat transpozici evropských směrnic, čímž pomohou zamezit tzv. gold-platingu,“ uvedl Petr Kužel, prezident HK ČR.

Lepšímu nastavení spolupráce mezi Evropským parlamentem a českými subjekty se ve svých vystoupeních věnovala i řada kandidátů. Podle kandidátky ANO Martiny Dlabajové je nutné především identifikovat problémy negativně ovlivňující podnikatelské prostředí a hledat jejich řešení. „Důležité je také umět kriticky zhodnotit dopady připravované legislativy,“ doplnila Dlabajová, která by v případě svého zvolení chtěla působit ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Současný poslanec Jiří Pospíšil, který figuruje na druhém místě kandidátky TOP 09, uvedl, že je důležité zaobírat se legislativními návrhy v jejich zárodku, a ne až poté, co jejich finální verze dorazí do ČR. Zároveň se domnívá, že je potřeba zvýšit význam evropských témat v obou komorách Parlamentu ČR, s čímž souhlasil také lídr Strany zelených Ondřej Liška„ČR nepoužívá všechny své diplomatické možnosti,“ doplnil Liška s tím, že europoslanci by měli více spolupracovat s českými poslanci a senátory ve výborech pro záležitosti EU. Dalším stěžejním tématem debaty byla energetika, zejména pak klimaticko-energetické cíle EU do roku 2030, které u podnikatelské veřejnosti vyvolaly řadu negativních reakcí. Energetika je největší prioritou také pro kandidáta ODS Evžena Tošenovského, který se bude v evropských volbách snažit obhájit svůj post v Evropském parlamentu. „Energetická koncepce v EU nemůže být jednotná,“ řekl Tošenovský s tím, že podmínky v jednotlivých členských státech jsou odlišné a je potřeba to brát v potaz. Doplnil také, že je potřeba včas mírnit dopady přehnaně restriktivních legislativních návrhů, které negativně ovlivňují podnikatelské prostředí, jakým bylo například nařízení REACH týkající se chemikálií. Poslankyně a kandidátka za KSČM Kateřina Konečná doplnila, že „ČR si nesmí nechat mluvit do svého energetického mixu a nesmí v této oblasti přenést kompetence do Bruselu.“ Zároveň uvedla, že v případě svého zvolení bude usilovat o nastavení rovných podmínek pro všechny členské státy.  Energetika bude v příštím období klíčovým tématem. Usilovat v rámci sestavování nové Komise o komisaře pro energetiku by bylo asi příliš ambiciózní, ČR by si ale dle Pavla Svobody, lídra lidovecké kandidátky, mohla říct například o portfolio dopravy. Jednička na kandidátce ČSSD Jan Keller si jako jeden ze svých hlavních cílů klade boj s administrativní zátěží spojenou s evropskou legislativou. „V praxi by se měly mnohem více uplatňovat zásady inteligentní regulace, a to i v oblastech, jako je například ochrana životního prostředí,“ domnívá se Keller. Přestože Strana svobodných občanů zastává ve volbách euroskeptický postoj, tvrdí její lídr Petr Mach, že v případě zvolení bude hlasovat konstruktivně. „EU je v určitých oblastech, jako je volný pohyb osob nebo zboží, vhodnou platformou, nicméně to nelze vztáhnout na všechny politiky,“ uvedl Mach a upozornil na fakt, že EU zažívá propad konkurenceschopnosti proti ostatním regionům světa.

I přes neshodu názorů na některá témata je dobrou zprávou, že kandidáti na post europoslanců si uvědomují nutnost posílit hlas ČR v Bruselu a lépe koordinovat aktivity na domácí úrovni.


TISKOVÁ ZPRÁVA: Europoslanci by měli především prosazovat zájmy ČR a více komunikovat s domovem (PDF)