Brusel, 12. listopadu, 2013: V průběhu vyjednávání programu Horizont 2020 podpořil Evropský parlament vznik nového nástroje tzv. Zrychleného postupu pro inovace (Fast Track to Innovation – FTI). Toto schéma, které by mělo být testováno ve formě pilotních projektů, bude zahrnovat otevřené výzvy založené na tzv. přístupu „zdola nahoru“, tj. účastníci z jakéhokoliv sektoru budou moci kdykoliv předložit projekt v oblasti výzkumu a inovací. Tento postup by měl zkrátit lhůtu pro udělování evropských peněz, umožnit menším konsorciím urychlit přenos myšlenek na trh a zvýšit účast žadatelů, kteří žádají o projekt poprvé. Cílem nástroje je stimulovat investice soukromého sektoru, podporovat výzkum a inovace se zaměřením na vytváření hodnot a urychlit vývoj technologií pro inovativní produkty, procesy a služby. Nyní je úlohou Komise, aby politický návrh přepsala do evropské legislativy. Podobné zrychlené postupy v oblasti inovací, které spravuje Evropská komise, již existují v rámci 7. Rámcového programu v oblasti zdravotnictví. Znamená to, že jsou k dispozici zkušenosti, které lze sdílet v rámci samotné Komise, s členskými státy i dalšími subjekty. To bylo také důvodem organizace debaty na téma Zrychlený postup pro inovace, která se konala dne 12. listopadu 2013 v Bruselu. Debatu pořádalo CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU společně s kanceláří CZELO – Českou styčnou kanceláří pro výzkum, vývoj a inovace a Stálým zastoupením České republiky při EU.
Šárka Brábníková, vedoucí úseku sektorových agend B Stálého zastoupení ČR při EU informovala o posledních krocích vedoucích k přijetí programu Horizont 2020 (H2020) včetně nadcházejícího hlasování v Evropském parlamentu. Zrychlený postup pro inovace bude jako nové schéma představen ve formě pilotních projektů v letech 2015-2016 a zhodnocen v rámci průběžného hodnocení programu H2020 v roce 2017. “Toto schéma, které jde napříč tématy, jako jsou Vedoucí postavení v základních a průmyslových technologiích (LEIT) a výzvy 3. pilíře H2020, odpovídá požadavkům průmyslu na přístup více zaměřený „zdola nahoru“, přináší nové aspekty hodnocení a urychluje proces udělování evropských finančních prostředků na max. šest měsíců“, dodala.
Christian Ehler, člen výboru ITRE Evropského parlamentu (EP), vysvětlil přispění EP v zavedení FTI na základě zkušeností z 6. a 7. Rámcového programu. Dále zdůraznil důležitost FTI tvrzením “Jednoznačně postrádáme flexibilní nástroj, který by byl blízko trhu a tažen technologiemi“. Vyvstává zde tedy potřeba orientovaného přístupu „zdola nahoru“ bez jakéhokoliv omezení ohledně témat a technologií zaměřených na vytváření hodnot s nepřetržitě otevřenými výzvami. “Doba 6 měsíců pro udělení grantu od data uzávěrky je v zájmu rychlé procedury klíčová, zajištěna musí být také účast podniků v konsorciích a hodnocení projektů musí být jednostupňové”, zdůraznil. Shrnul, že pro učinění FTI flexibilním, musí tento zahrnovat jak LEIT, tak i společenské výzvy, ale zároveň umožnit návrhy projektů napříč sektory; žádný účastník by neměl být vyloučen. “Evropská komise nyní na novém schématu pracuje a je otevřena věcné diskuzi a vstupům od zainteresovaných skupin”, uvedl Bernd Reichert, vedoucí oddělení Malých a středních podniků z Generálního ředitelství Evropské komise pro výzkum. Nicméně některé klíčové body jsou již zcela jasné: FTI by mělo propagovat výzkum a inovace se zaměřením na vytváření hodnot a urychlit vývoj technologií pro inovativní produkty, procesy a služby. Průmyslové subjekty by měly být součástí konsorcií a zajistit tak zavádění výrobků či služeb na trh. Financovány by měly být inovativní činnosti blízké trhu. FTI bude otevřena jakémukoliv právnímu subjektu – konsorciím s ne více než 5 účastníky. S cílem urychlení celé procedury nebude využita procedura komitologie a doba pro udělení grantu bude max. 6 měsíců. V pilotním schématu by mělo být financováno kolem 100 projektů, z toho polovina v roce 2015 a druhá polovina v roce následujícím. Výzvy budou vypsány nepřetržitě s třemi uzávěrkami ročně, a každý projekt může získat grant ve výši max. 3 milionů eur.
TISKOVÁ ZPRÁVA: Zrychlený postup pro inovace si stále hledá cestu (PDF)