Představitelé EU a Číny se sesetkaly v Pekingu při příležitosti 25. summitu, který zároveň připomněl 50. výročí navázání diplomatických vztahů mezi EU a Čínskou lidovou republikou. Prezident Evropské rady António Costa, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a vysoká představitelka pro zahraniční věci Kaja Kallas jednali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Čchiangem o bilaterálních vztazích, globálních výzvách i geopolitických otázkách.
EU zdůraznila zájem o hlubší spolupráci, zejména v oblasti klimatických změn, a apelovala na konkrétní pokrok v řešení nerovnováh v obchodních vztazích, které aktuálně vykazují obchodní deficit EU ve výši 305 miliard eur. Unie opět upozornila na problémy s přístupem evropských firem na čínský trh a vyzvala Čínu k odstranění neopodstatněných obchodních restrikcí. EU zároveň očekává reciproční přístup zejména v sektorech jako maso, kosmetika a farmacie.
Diskuse se věnovala i ruské agresi proti Ukrajině. EU vyzvala Čínu, aby nevyužívala svůj vliv k podpoře ruského vojenského průmyslu, ale přispěla k dosažení spravedlivého a trvalého míru na základě Charty OSN. Unie rovněž upozornila na hrozby vyplývající z podpory KLDR ruskému válečnému úsilí, které ohrožují nejen Evropu, ale i bezpečnost v Asii.
Pozitivně byla hodnocena spolupráce v oblasti klimatu, včetně společného prohlášení k závazkům do konference COP30. EU ocenila pokrok v oblastech oběhového hospodářství, emisního obchodování a regionální politiky, ale upozornila na potřebu reciprocity i v digitální oblasti. Zároveň vyjádřila hluboké znepokojení nad stavem lidských práv v Číně, včetně situace v Sin-ťiangu, Tibetu a Hongkongu, a znovu potvrdila svou politiku jedné Číny s důrazem na řešení sporů v Tchajwanském průlivu mírovou cestou.