Evropská komise vybrala 94 dopravních projektů, které obdrží celkem 2,8 miliardy eur z unijního nástroje CEF. Projekty mají za cíl modernizovat železniční, vnitrozemské vodní a námořní trasy v rámci transevropské dopravní sítě TEN-T. Přispějí tak k lepšímu propojení evropských regionů a měst, posílení vnitřního trhu EU a jeho odolnosti.
Největší podíl – celých 77 % financí – míří do železniční dopravy. Podpora směřuje na velké infrastrukturní projekty především v kohezních zemích, včetně výstavby Rail Baltica a modernizace tratí v Polsku, Řecku, Slovensku a výstavby vysokorychlostních tratí v Česku a Polsku. Součástí je i zavádění evropského systému řízení železniční dopravy (ERTMS) v 11 členských státech.
Další prostředky půjdou na ekologizaci námořní dopravy – např. na elektrifikaci přístavů v Irsku, na Kypru, Maltě, v Chorvatsku a Polsku, a na modernizaci ledoborců v Estonsku, Finsku a Švédsku. V Belgii se plánuje digitalizace vodní dopravy, ve Francii a Španělsku pak nasazení chytrých systémů pro řízení lodní dopravy.
Podporu získají i projekty v oblasti silniční dopravy (bezpečná parkoviště, chytré dopravní systémy) a letecké dopravy (projekty v rámci Jednotného evropského nebe). Strategické investice míří i na posílení Solidárních koridorů EU-Ukrajina, včetně zlepšení přeshraniční železniční infrastruktury mezi Slovenskem a Ukrajinou, a mezi Rumunskem a Moldavskem. Výsledky výzvy jsou zatím předběžné, finální rozhodnutí Komise se očekává do října 2025.