Občané EU oceňují aktivity EU ve vztahu pomoci členským zemím při navrhování a realizaci reforem v široké škále oblastí politiky. Dle bleskového průzkumu Eurobarometr, jenž proběhl v dubnu 2023, se potvrzuje význam a potřeba podpory, kterou Komise poskytuje prostřednictvím svého Nástroje pro technickou podporu (TSI). Tento nástroj může rovněž podporovat členské státy při navrhování, změnách, realizaci a revizi transformačních reforem obsažených v jejich plánech pro oživení a odolnost. Průzkum zjišťoval názory Evropanů na to, ve kterých oblastech mohou členské státy nejvíce profitovat z podpory EU při navrhování a realizaci reforem. Jedná se o tyto oblasti:
- 42 % respondentů se domnívá, že by EU mohla podporovat výměnu osvědčených postupů mezi členskými státy,
- 42 % občanů potvrzuje, že podpora, kterou členským státům poskytuje EU při zvládání krizí, jako jsou pandemie, přírodní katastrofy nebo konflikty, je velmi důležitá,
- 34 % dotázaných se domnívá, že při navrhování a provádění reforem by EU mohla členským státům poskytovat znalosti a odborné poznatky,
- 34 % respondentů uvádí, že EU by mohla reformy členských států finančně podporovat, a
- 31 % dotázaných se domnívá, že EU by mohla přispět ke zlepšování dovedností a kompetencí orgánů veřejné správy v členských státech.
Více než 45 % občanů sdílí názor, že veřejná správa v jejich zemi je složitá, zatěžující a pomalá. Občané se domnívají, že veřejná správa jejich země by měla vyšší důvěru, kdyby byla méně byrokratická (52 %), více transparentní (44 %), zlepšila komunikaci a efektivnější interakci s občany a měla kvalifikovanější úředníky. Občané EU rovněž požadují více digitálních služeb (31 %) a uživatelsky vstřícnější služby elektronické veřejné správy (35 %). Za nejpotřebnější označili lidé reformy v oblasti veřejného zdraví (56 %) a vzdělávání (50 %). V 11 členských státech více než 60 % občanů naléhavě vyzývá k reformám v oblasti veřejného zdraví.