Archív novinek

Pozvánka na debatu „Kdo s koho? Střet generací na pracovním trhu“


POZVÁNKA NA DEBATU

„Kdo s koho? Střet generací na pracovním trhu“

 

7. března 2012 od 14,00-15,30hod, Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

 

Zatímco na začátku 20. století byla průměrná délka života sotva 50 let, dnes se očekává, že až polovina dětí narozených po roce 2000 se může dožít 100 let. Masivní dlouhověkost, fenomén stejně moderní jako technologie, které jejímu šíření velkou měrou napomáhají, před nás staví nové otázky a potenciální problémy. Svět, kde člověk po dokončení školy zaujal pozici v oboru a postupně před odchodem do zaslouženého důchodu budoval kariéru, je pomalu ale jistě minulostí. Podle nových odhadů budou lidé nastupující generace zastávat během produktivního věku v průměru 14,2 různých pozic (a to často ve velmi odlišných oborech). Volatilita a nejistota globalizovaného světa se vedle produktivní části života nevyhnutelně dotýkají i způsobu, jakým prožíváme stáří. Rychle se prodlužující délka života díky stále lepší zdravotní péči vede v kombinaci s nižší porodností k nepříznivému demografickému trendu. Stárnoucí populace znamená extrémní zátěž pro veřejné rozpočty.

 

Stále větší počet lidí nad 50 let si připadá jako neperspektivní kohorta, o kterou není zájem na pracovním trhu. Věková diskriminace na pracovním trhu se kvůli stále pokračujícímu hospodářskému útlumu stala nejdiskutovanějším aspektem tzv. ageismu. Ten však v sobě skýtá paradox: podobně ostrakizovaní se cítí být i mladí lidé po dokončení školy, i ti jsou mnohde nejčastějšími adepty pro dávky v nezaměstnanosti.

 

V rámci debaty vystoupí níže uvedení řečníci reprezentující široké spektrum pohledů a názorů.

 

  • Jan Dobeš, náměstek ministra práce a sociálních věcí pro sociální začleňování a rovné příležitosti;
  • Richard Falbr, člen Výboru pro zaměstnanost a sociální otázky Evropského parlamentu;
  • Lucie Vidovičová, Masarykova Univerzita Brno, autorka knihy Stárnutí, věk a diskriminace - nové souvislosti;
  • Petr Skondrojanis, manažer rozvoje alternativních forem práce v společnosti LMC.

 

Moderuje Alena Vlačihová, zástupce ředitele CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU. Partnerem akce je Vysoká škola finanční a správní a Asociace pro mezinárodní otázky. Mediálními partnery je server EurActiv.cz a časopis Prague Leaders Magazine. V případě zájmu o účast se prosím registrujte do 6. března zde nebo emailem na prague@cebre.cz.

 

Pozvánka je ke stažení zde< Archív novinek