Archív novinek

POZVÁNKA: Debata "Unie kapitálových trhů"


Dovolte nám pozvat Vás na debatu, kterou organizuje Zastoupení Evropské komise v ČR a Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR na téma „Unie kapitálových trhů“ dne 25. února 2015 od 15:00 do 17:00hod v Evropském domě, Jungmannova 24, Praha 1.

 

Na debatě vystoupí zástupci institucí EU, státní správy i soukromého sektoru. Cílem debaty je diskutovat o vhodném způsobu podpory alternativních zdrojů financování v EU, potažmo v ČR, a o možnostech, které tyto formy financování mohou – nejen podnikům na straně příjemců, ale i domácnostem na straně investorů - nabídnout.

 

Středně-velké firmy v EU mají k dispozici pětkrát méně zdrojů z kapitálových trhů než jejich američtí partneři. Z 80 % jsou evropské firmy závislé na bankovním financování, ze zbývajících 20 % pak na financování s pomocí cenných papírů. Případným zamítnutím bankovního úvěru se firmy dostávají do obtížné situace, případně nedochází k uskutečnění zamýšleného projektu. Aby mohly zejména malé a středně velké firmy v EU růst, je potřeba hledat alternativní zdroje financování, a to včetně posílení "přeshraničního" financování v rámci EU. Evropský finanční trh zůstává roztříštěný, akcionáři a investoři investují relativně v malém objemu za hranicemi své země – a to nejen z důvodů informačních asymetrií, ale i rozdílných právních systémů (např. insolvenčních procedur). Úspory jsou alokovány přednostně v "domácích zemích" a jsou soustředěny především v bankovním systému. To investorům ztěžuje diversifikaci. Evropská komise v polovině února předloží Zelenou knihu Unie kapitálových trhů s cílem vytvořit integrovaný, dobře regulovaný likvidní kapitálový trh v EU, který si klade za cíl zajistit jednotný finanční trh pro kapitálové toky a rovněž zatraktivnit EU pro investory z celého světa. 

 

V případě zájmu o účast se prosím registrujte do 24. února 2015 zde nebo emailem na prague@cebre.cz.

Pozvánka ke stažení zde.< Archív novinek