• „Čas jednat je nyní“ – očekávání evropských podniků od 13. zasedání ministrů WTO

    V pondělí 26. února, v hlavním městě Spojených arabských emirátů, Abú Dhabí, začíná 13. zasedání ministrů WTO. Co očekává evropský byznys od tohoto setkání? To se dozvíte v příspěvku generálního ředitele BusinessEurope, pana Markuse J. Beyera:           číst dále »

  • Poslanci EP vylepšují pracovní podmínky v EU pro občany zemí mimo EU

    Poslanci EP na svém zasedání 23. března podpořili návrh právních předpisů EU, které mají usnadnit rychlejší vydávání pracovních povolení a povolení k pobytu pro státní příslušníky třetích zemí a také zlepšit jejich práva. Hlavním cílem tohoto návrhu je např.: vyřizování žádosti na… číst dále »

  • Obchodní politika je klíčem k podpoře mezinárodní konkurenceschopnosti EU

    Dne 1. února se v Bruselu uskutečnila debata představitelů BusinessEurope a US Chambre of Commerce se zástupci evropských podnikatelských asociací. Tato debata byla zaměřena na americký zákon o snížení inflace (IRA), který se jeví jako dráždivý faktor současných transatlantických vztahů. Myron Brilliant zmínil,… číst dále »

  • Legislativní priority EU pro rok 2023 a 2024

    Předsedové Parlamentu, Rady a Komise společně s předsedou české vlády, Petrem Fialou, 15.12. podepsali společné prohlášení o legislativních prioritách EU pro rok 2023 a 2024. Společné prohlášení představuje společnou evropskou vizi pro silnější a odolnější Evropu především s ohledem na dopady, kterým Evropa… číst dále »

  • Představení Evropského hospodářského a sociálního výboru Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) je poradní sbor, který vznikl na základě Římských smluv v roce 1957. Výbor se skládá ze zástupců různých hospodářských a sociálních složek organizované občanské společnosti a jeho základním úkolem… číst dále »

  • Východní partnerství (Eastern Partnership)

    Vize projektu Východního partnerství vznikla v prosinci 2008, kdy Evropská komise představila návrh jeho podoby, který byl o rok později schválen Evropskou radou. Východní partnerství je součástí Evropské politiky sousedství a jeho cílem je prohloubení spolupráce, udržení stability a posílení vztahů s šesti… číst dále »

  • Debaty jsou pořádány jako součást projektu Zastoupení Evropské komise v ČR a Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR s cílem komunikovat svá prioritní evropská témata vůči široké skupině odborné i laické veřejnosti. Projekt odborných debat je realizován Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci s bruselskou kanceláří… číst dále »

  • 11. 7. 2014

    Veřejné zakázky v EU

    1. Úvodem Zadávání veřejných zakázek v EU hraje klíčovou roli v dosahování cílů v rámci zlepšování podnikatelského prostředí a podmínek pro inovace v podnikání. V Evropské unii vynaloží veřejné orgány na pořízení dodávek, služeb a stavebních prací každoročně v průměru 18 % HDP, na lokální úrovni je to… číst dále »

  • Společná obchodní politika vůči třetím zemím (země mimo EU) spadá do výlučných pravomocí EU, zejména pokud jde o uzavírání obchodních dohod, harmonizující a ochranná opatření či podporu investic. V důsledku to znamená, že Komise na základě mandátu Rady má pravomoc podepisovat preferenční… číst dále »

  • Jednotlivé členské země EU střídavě předsedají Radě EU, kdy se snaží ovlivnit chod a tvář této instituce. Významné pravomoci vládnoucí země jsou – až na výjimky – svolávání a řízení zasedání Rady EU a organizování formálních a neformálních zasedání Evropské rady.… číst dále »

  • 16. 12. 2013

    Studie a analýzy CEBRE

    CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU v Bruselu zpracovává pravidelně nejrůznější studie a analýzy na aktuální evropská témata. V této souvislosti v rámci projektu Zastoupení Evropské komise v ČR a Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR realizovaného KZPS – Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů… číst dále »

  • 16. 12. 2013

    Rozvojová spolupráce EU

    1. Aktuality Rozvojový seminář na téma Udržitelná energie v programech EU pro vnější akci Seminář pro potenciální dodavatele, který se uskuteční na podzim 2017 v Bruselu. Více informací naleznete na http://sectorseminars.eu/next_seminar.php Další aktuální informace o rozvojových seminářích pořádaných v Bruselu naleznete na www.sectorseminars.eu Sektorové semináře k programům zahraniční pomoci EU mají… číst dále »

  • Podnikáte v sektoru služeb a chcete si založit pobočku v jiném členském státě EU? Máte např. stavební firmu a rádi byste si otevřeli pobočku v Německu? Veškeré administrativní záležitosti lze nyní vyřídit přes internet. Pomohou Vám k tomu tzv. Jednotná kontaktní místa, která byla zřízena ve… číst dále »

  • 16. 12. 2013

    Evropský lobbing

    Lobbing a CEBRE Patrně nejdůležitější činností CEBRE je prosazování zájmů svých zakladatelů na evropské úrovni neboli evropský lobbing. V jeho rámci sleduje aktuální vývoj evropských záležitostí, zapojuje se do evropského legislativního procesu, zastupuje své zakladatele v evropských asociacích a snaží se ovlivnit… číst dále »

  • Česká delegace v Evropském parlamentu

    Evropský parlament je jediným přímo volitelným orgánem Evropské unie. Zasedá zde 751 poslanců zastupujících 28 členských států, kteří reprezentují přes 507 milionů občanů EU. Evropský parlament má 20 výborů, které se scházejí především v Bruselu. Plenární zasedání se konají ve Štrasburku… číst dále »

  • Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS) ve spolupráci s CEBRE – Českou podnikatelskou reprezentací při EU realizuje projekt nazvaný „Kulaté stoly zaměřené na prosazování priorit zahraniční politiky ČR a prohlubování jejích mezinárodních vztahů 2011“. Navazují tak na dobrou zkušenost s pořádáním kulatých… číst dále »

  • Co jsou to priority zahraniční politiky ČR? Priority zahraniční politiky usilují o lepší vnímání České republiky ve světě a zároveň jsou klíčem k vnější konkurenceschopnosti české ekonomiky. Základní priority české zahraniční politiky pro následující období jsou: posilovat bezpečnost ČR, analyzovat hrozby a… číst dále »

  • 1. ledna 1999 byla jednotná měna euro zavedena v 11 členských státech EU. Nejprve jako virtuální měna pro bezhotovostní platební styk a účetní potřeby a o tři roky později plně nahradila národní měny v bezhotovostním i hotovostním platebním styku. V současné době je euro používáno v 19… číst dále »

  • 16. 7. 2008

    Cercle Tchèque

    1. Co je Cercle Tchèque? Cercle Tchèque je neformální platforma pro setkávání zástupců českých subjektů působících v Bruselu (především ve vztahu k institucím Evropské unie). Za okamžik jejího zrodu se dá považovat prosinec 2004, kdy se myšlenka, kterou mnozí zástupci českých subjektů… číst dále »

  • 1. Základní přehled Politika hospodářské a sociální soudržnosti bude v období 2007–2013 podporována prostřednictvím 3 cílů: 1.1. Cíle „konvergence“  Tento cíl je dotován částkou 730 mld. Kč a podporuje hospodářský a sociální rozvoj méně vyspělých regionů (všechny regiony vyjma Prahy) prostřednictvím 8 tematických… číst dále »