2. 3. 2015

Debaty v Evropském domě

Aktuální témata

Debaty jsou pořádány jako součást projektu Zastoupení Evropské komise v ČR a Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR s cílem komunikovat svá prioritní evropská témata vůči široké skupině odborné i laické veřejnosti.

Projekt odborných debat je realizován Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci s bruselskou kanceláří CEBRE – Českou podnikatelskou reprezentací při EU.

2016

2. 12. 2016
Energetická účinnost: kam směřuje „zelený závazek“ EU?

Směrnice  o energetické účinnosti, která byla přijata v roce 2012, má podnítit zvyšování energetické účinnosti a snižování konečné spotřeby energie. Do roku 2020 má EU jako celek zvýšit svou energetickou účinnost o 20 %, k čemuž členské státy přispívají na základě stanovení vnitrostátních cílů. Na přelomu loňského a letošního roku provedla Evropská komise veřejnou konzultaci týkající se hodnocení směrnice o energetické účinnosti, jejímž cílem bylo zjistit názor zúčastněných stran na směr, kterým by se měla legislativa v oblasti energetické účinnosti v EU ubírat v budoucnosti. Koncem listopadu by Evropská komise měla představit návrh revize této směrnice. Hlavní otázkou zůstává, zda by měl být cíl energetické účinnosti do roku 2030 navýšen, či nikoliv. V roce 2014 se členské státy shodly na společném indikativním cíli 27 %, nicméně některé strany se domnívají, že by cíl měl být ještě daleko vyšší a závazný.

Podkladové materiály
Prezentace 

20. 9. 2016
Revize směrnice o vysílaní pracovníků

Při poskytování přeshraničních služeb a při souvisejícím vysílání pracovníků do jiného státu Evropské unie musí podniky dodržovat pravidla směrnice o vysílání pracovníků. Směrnice upravuje, že vysílaní pracovníci mají ze zákona nárok na soubor základních práv zajištěných hostitelským státem, ve kterém vykonávají činnost. Dle nového návrhu Komise z 8. března by měli mít vyslaní pracovníci nárok na stejnou mzdu jako pracovníci hostitelského státu. Princip „stejná mzda za stejnou práci“ je však pro řadu členských států neakceptovatelný. V revizi se Komise rozhodla pokračovat i přes odpor 11 národních parlamentů, které návrhu udělily tzv. žlutou kartu, s odůvodněním, že návrh subsidiaritu neohrozí.

Podkladové materiály
Prezentace

8. 9. 2016
Nová agenda dovedností pro Evropu

Cílem debaty bylo diskutovat o tom, co nová agenda dovedností pro Evropu přináší, jak bude podporovat kvalitu a atraktivitu odborného vzdělávání a přípravy a jakým způsobem budou cíle agendy a doporučení Rady naplňovány v ČR. Téměř 70 milionů Evropanů nemá odpovídající dovednosti v oblasti čtení a psaní a ještě více z nich nemá dostatečné početní a digitální dovednosti. Tyto osoby jsou vystaveny zvýšenému riziku ztráty pracovního místa. Zároveň mnoho Evropanů, zejména velmi kvalifikovaných mladých lidí, pracuje na pozicích, které neodpovídají jejich nadání a ambicím. Evropská komise v červnu 2016 přijala novou komplexní agendu dovedností pro Evropu, která má za cíl vybavit občany již od útlého mládí širokou škálou dovedností. Komise chce dovednosti více zviditelnit a zlepšit jejich uznávání na místní, vnitrostátní a evropské úrovni, od škol a univerzit až po trh práce. K tomu slouží návrh 10 opatření, která by měla být provedena během příštích dvou let.

Podkladové materiály
Prezentace

15. 6. 2016
Ekonomická doporučení pro Českou republiku 2016

Evropská komise od roku 2011 každoročně navrhuje soubor doporučení v oblasti hospodářské politiky pro každý členský stát EU. Tato doporučení jsou poté stvrzena Evropskou radou a formálně schválena Radou EU v rámci koordinace fiskálních a hospodářských politik. Návrh doporučení pro rok 2016 byl předložen Evropskou komisí 18. května tohoto roku. Evropská komise ve svých doporučeních pro Českou republiku uvádí možné ohrožení fiskální udržitelnosti způsobené dopadem veřejných výdajů souvisejících se stárnutím obyvatel, zejména v oblasti zdravotnictví a penzijním systému. Ve fiskální oblasti Komise rovněž vybízí ke schválení legislativy k rozpočtové odpovědnosti, již dlouho projednávané Parlamentem.

Podkladové materiály
Prezentace

17. 5. 2016
Pas pro poskytovatele služeb

Nadměrná zátěž, diskriminační praktiky a neodůvodněné překážky poskytování služeb nadále komplikují podnikání v celé EU. Ačkoli členské státy vynaložily velké úsilí, aby byla směrnice o službách z roku 2009 úspěšně převedena do praxe, mnoho překážek stále přetrvává a omezuje využít plný potenciál služeb. Evropská komise nyní usiluje o usnadnění poskytování služeb pro podniky v rámci celé EU, a to prostřednictvím nástroje, jenž zjednoduší postupy a notifikace při přeshraničním poskytování služeb. Nový nástroj – Pas pro poskytovatele služeb – je jednou z iniciativ strategie pro vnitřní trh zboží a služeb a jeho cílem je pomoci poskytovatelům služeb s přeshraniční aktivitou a odstraněním zbytečné zátěže spojených s fragmentací pravidel.

Podkladové materiály
Prezentace

4. 4. 2016
Geoblocking

Cílem debaty bylo diskutovat o problematice geoblockingu a dopadech, které by jeho odstranění mělo na spotřebitele, podniky a obecně na rozvoj jednotného digitálního trhu. S rozvojem digitálního trhu roste i zájem evropských spotřebitelů o nákup zboží a služeb na internetu. Přestože by principy jednotného trhu měly platit i v digitálním světě, setkávají se evropští spotřebitelé často s překážkami, které jim přístup ke zboží a službám v jiném členském státě neumožňují. Jednou z těchto překážek je tzv. geoblocking, tedy diskriminace na základě zeměpisné polohy. Geoblocking může mít řadu podob, od zamezení přístupu na internetovou stránku, přes nemožnost objednat a nechat si doručit zboží z jiného členského státu, až po rozdílnou cenu produktů nebo služeb, které si chce zákazník zakoupit.

Podkladové materiály
Prezentace

31. 3. 2016
Balíček proti daňové optimalizaci

Cílem debaty bylo diskutovat o opatřeních navržených Komisí v oblasti boje proti daňovým únikům a jejich vazbách na národní úroveň. Daňové úniky státní kasy v Evropské unii obírají o miliardy eur. Z tohoto důvodu Evropská komise předložila 28. ledna 2016 balíček návrhů proti vyhýbání se daňovým povinnostem nadnárodních společností. Cílem této iniciativy je harmonizovat daňové právní předpisy v jednotlivých zemích EU za účelem účinného a efektivního boje proti agresivním daňovým praktikám nadnárodních korporací, zvýšení transparentnosti mezi členskými státy a zajištění pro všechny podniky na jednotném trhu spravedlivější hospodářskou soutěž. Základním mottem je, že firmy by měly platit daně tam, kde vytvářejí zisky.

Podkladové materiály 
Prezentace

9. 2. 2016
Oběhové hospodářství

Cílem debaty bylo diskutovat o balíčku oběhového hospodářství a jeho jednotlivých iniciativách. Evropská vize pro přechod na oběhové hospodářství do roku 2020 je součástí prosincového balíčku Evropské komise. Nová vize si klade za cíl minimalizovat odpad v evropské ekonomice, naplnit cíle udržitelnosti a učinit EU konkurenceschopnou. Komise v balíčku navrhu způsoby pro udržení hodnoty výrobků, materiálů a zdrojů v ekonomice po co možná nejdelší dobu a stanovuje akční plán s dlouhodobými cíli v oblasti odpadu a řadu iniciativ, které plánuje přijmout do roku 2020.

Podkladové materiály
Prezentace

2015

8. 12. 2015
Nová strategie obchodní a investiční politiky

Cílem debaty bylo diskutovat o nové strategii obchodní a investiční politiky s názvem „Obchod pro všechny“, která byla představena v polovině října 2015. Strategie se dotýká jak současných, tak budoucích jednání. Prioritou je dokončit současné kolo jednání WTO v Dohá, vyjednávání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi EU a USA (TTIP), dohodu o volném obchodu mezi EU a Japonskem a dohodu o investicích mezi EU a Čínou. Nová strategie má zajistit odpovědnější obchodní politiku EU, která bude spočívat na třech klíčových zásadách – transparentnosti, efektivnosti obchodu a prosazování evropských hodnot, tj. především podpora udržitelného rozvoje, lidských práv a boj proti korupci.

Podkladové materiály 
Prezentace

24. 11. 2015
Strategie pro jednotný trh zboží a služeb

Cílem debaty bylo diskutovat o nové strategii Evropské komise pro jednotný trh zboží a služeb a jejích jednotlivých iniciativách. Nová strategie pro jednotný trh byla představena 28. října 2015 a je zaměřena na opatření k usnadnění přeshraničních činností, včetně investic, implementaci směrnice o službách, opatření pro harmonizaci a standardizaci, sjednocení elektronických formulářů, vytvoření celoevropského informačního portálu, lepší vzájemné uznávání, včetně zjednodušení pravidel pro uznávání odborných kvalifikací.

Podkladové materiály
Prezentace

20. 10. 2015
Energetické štítky: Návrat ke stupnici A-G

Cílem debaty bylo informovat o novém návrhu na štítky pro označování energetické účinnosti a jeho dopadu na výrobce, maloobchodníky a spotřebitele. Evropská komise ve svém letním energetickém balíčku navrhla „aktualizaci“ škály energetické účinnosti, která umožní návrat původního rozsahu energetických štítků se stupnicí A až G. Tento systém by měl být pro spotřebitele návratem k transparentnosti označování energetické účinnosti.

Podkladové materiály
Prezentace

21. 9. 2015
Digitální kontrakt

Cílem debaty bylo diskutovat o digitálním kontraktu jako jednom z aspektů strategie jednotného digitálního trhu. Diskuze se odvíjela od těchto otázek: Jaký by měl být obsah a rozsah působnosti nově sjednocených smluvních pravidel? Měla by se nová pravidla vztahovat pouze na oblast B2C nebo i B2B? Jakým dalším způsobem lze přispět k zintenzivnění přeshraničního online prodeje?

Podkladové materiály
Prezentace

21. 5. 2015
Ekonomická doporučení pro Českou republiku 2015

Cílem debaty bylo diskutovat o doporučeních pro Českou republiku v rámci Evropského semestru a jejich vlivu na růst české ekonomiky. Evropská komise od roku 2011 každoročně navrhuje soubor doporučení v oblasti hospodářské politiky pro každý členský stát EU. Tato doporučení jsou poté formálně stvrzena Evropskou radou a schválena Radou EU v rámci koordinace fiskálních a hospodářských politik. Návrh doporučení pro rok 2015 byl předložen Evropskou komisí 13. května tohoto roku.

Podkladové materiály
Prezentace

15 .5. 2015
TTIP: Příležitost nebo hrozba?

Cílem debaty bylo prezentovat pozice zakladatelů CEBRE (Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR) k hlavním kapitolám dohody a vyměnit si názory ohledně jejích problematických částí. Debata byla zaměřena na vybrané klíčové oblasti dohody TTIP a jejich dopad na český byznys, zejména pak na malé a střední podniky. Ambiciózní a vyvážená dohoda TTIP je pro českou podnikatelskou veřejnost jednou z priorit. Podnikatelé očekávají pozitivní přínosy pro evropskou ekonomiku v zájmu posílení konkurenceschopnosti a vytváření nových pracovních příležitostí. Vyjednání o TTIP je však velmi složitý a komplexní proces a k některým částem dohody přetrvávají výhrady.

Podkladové dokumenty

27. 4. 2015
Technické a profesní vzdělávání na vysokých školách

Cílem debaty bylo diskutovat o problematice přetrvávajícího nesouladu mezi potřebami trhu práce a terciárního systému vzdělávání v oblasti technického vzdělání. České středoškolské i vysokoškolské technické obory již dlouhodobě trpí nedostatkem zájemců. Například studenti vysokých škol v oblasti technických věd, výroby a stavebnictví představovali v roce 2013 pouhých 15 % z celkového počtu vysokoškoláků a to i přesto, že český průmysl zaměstnává necelých 40 % obyvatel ČR a generuje téměř dvě pětiny HDP ČR. Tento problém je třeba rychle řešit, v opačném případě se budou podniky do budoucna potýkat s kritickým nedostatkem kvalifikovaného personálu.

Podkladové dokumenty
Prezentace

24. 3. 2015
Energetická unie

Cílem debaty bylo diskutovat o návrhu energetické unie a jejím dopadu na český energetický trh. Podle strategického rámce, který byl přijat Evropskou komisí, by měla mít energetická unie za cíl poskytnout spotřebitelům EU bezpečnou, udržitelnou, konkurenceschopnou a dostupnou energii, čehož chce dosáhnout zejména snižováním poptávky po energetických zdrojích, posílením bezpečnosti jejich nabídky, zavedením jednotného energetického trhu, snižováním emisí skleníkových plynů či podporou výzkumů a inovací v této oblasti.

Podkladové dokumenty
Prezentace

25. 2. 2015
Unie kapitálových trhů

Cílem debaty bylo diskutovat o vhodném způsobu podpory alternativních zdrojů financování v EU, potažmo v ČR, a o možnostech, které tyto formy financování mohou – nejen podnikům na straně příjemců, ale i domácnostem na straně investorů – nabídnout. Evropská komise v polovině února předložila Zelenou knihu Unie kapitálových trhů. Ta má za cíl vytvořit integrovaný, dobře regulovaný likvidní kapitálový trh v EU, který si klade za cíl zajistit jednotný finanční trh pro kapitálové toky a rovněž zatraktivnit EU pro investory z celého světa.

Podkladové dokumenty
Prezentace

2014

25. 11. 2014
Velká koalice pro digitální pracovní místa

Cílem debaty bylo diskutovat o iniciativě Velká koalice pro digitální pracovní místa, jejím potenciálním vlivu na hospodářský růst České republiky, vytváření digitálního vzdělávacího programu pro mladé a podpory vzdělávání v této oblasti. Potenciál rostoucího počtu volných digitálních pracovních míst by mohl být lékem na snížení nezaměstnanosti v EU, zejména pak nezaměstnanosti mladých lidí. Dle odhadů Evropské komise může v EU v této oblasti chybět až 900 tisíc pracovníků.

Podkladové dokumenty
Prezentace

23. 10. 2014
Ekonomické dopady sankcí proti Rusku na české podnikatele

Cílem debaty bylo diskutovat o evropských sankcích proti Rusku, respektive o ruských sankcích proti EU, a jejich dopadech na hospodářský růst České republiky a konkurenceschopnost českých firem a EU. Sankce zasáhly finanční instituce vlastněné více než 50% ruským státem.

Podkladové dokumenty
Prezentace

2. 10. 2014
Cíle energetické účinnosti – cesta správným směrem?

Cílem debaty bylo diskutovat o dosažitelnosti stanovených cílů a jejich případného dopadu na hospodářský růst a konkurenceschopnost České republiky a EU. Sdělení Evropské komise, které bylo vydáno na konci července 2014, ukazuje, že snížení energetické náročnosti o 20% nebude EU schopna do roku 2020 splnit zcela – očekávané snížení by se mělo pohybovat okolo 18–19%.

Podkladové dokumenty
Prezentace

19. 6. 2014
Ekonomická doporučení pro Českou republiku

Komise doporučuje ČR mimo jiné udržet schodek veřejných financí pod úrovní 3% HDP, zajistit dlouhodobě udržitelný veřejný důchodový systém a zlepšit správu a financování ve zdravotnictví. V oblasti daní Komise doporučuje zjednodušit daňový systém, sjednotit základy daně z příjmu fyzických osob a snížit vysoké daňové zatížení práce, a to především u osob s nízkými příjmy.

Podkladové dokumenty
Prezentace

13. 5. 2014
Lze český trh práce reformovat? Jak na to?

Cílem debaty bylo diskutovat o reformních opatřeních, která by pomohla České republice zvýšit hospodářský růst a vytvořit nová pracovní místa. Reformní úsilí se zaměřilo především na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí, žen a osob v předdůchodovém věku, a to např. prostřednictvím opatření v oblasti rodinné politiky či aktivní politiky zaměstnanosti.

Podkladové dokumenty
Prezentace

1. 4. 2014
Jednotný evropský trh elektronických komunikací

Cílem debaty bylo diskutovat o změnách, které návrh přináší, a obecně o jeho dopadu na český trh elektronických komunikací. Nařízení má za cíl posun směrem k jednotnému trhu elektronických komunikací, kde občané i podniky budou mít přístup k službám elektronických komunikací bez ohledu na to, kde v Unii se tyto služby poskytují.

Podkladové dokumenty
Prezentace

27. 3. 2014
Modernizace pravidel veřejné podpor

Cílem debaty bylo diskutovat o změnách, které modernizace pravidel veřejné podpory přináší a její dopad na české subjekty. Revize se dotkne mimo jiné pokynů k regionální státní podpoře, pokynů ke státní podpoře pro výzkum, vývoj a inovace, ochranu životního prostředí, investic rizikového kapitálu a zavádění širokopásmových sítí.

Podkladové dokumenty
Prezentace

19. 2. 2014
Reforma společné zemědělské politiky

Cílem debaty bylo diskutovat o změnách, které přinese reforma společné zemědělské politiky EU, a o jejích dopadech na české zemědělství. Nová SZP se také snaží podporovat především aktivní zemědělce a usiluje o větší ekologické ohledy.

Podkladové dokumenty
Prezentace