-
20. 6. 2022
Nový návrh směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti a její dopad na české firmy
V únoru letošního roku Evropská komise přijala návrh směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti. Dle Komise nelze dosáhnout zlepšení ve větším rozsahu pomocí dobrovolných opatření a zavádí tak povinnost podnikům v oblasti udržitelnosti s cílem řešit především negativní dopady na lidská práva… číst dále »
-
V červenci tohoto roku vydala Evropská komise balíček Fit for 55, jednu z klíčových iniciativ Zelené dohody pro Evropu. Ten obsahuje 13 legislativních návrhů, jejichž cílem je přispět ke snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % oproti úrovni z roku… číst dále »
-
16. dubna 2021 V druhé polovině roku 2022 bude Česká republika předsedat Radě EU, čímž do jisté míry získá možnost určovat agendu jednání v této klíčové instituci. Zakladatelé CEBRE zpracovali pro vládu ČR doporučení, jak přistoupit k některým významným tématům, která se budou během… číst dále »
-
10. 3. 2021
Národní plán obnovy nesmí být podpultovým zbožím
10. března 2021 Na obnovu hospodářství po pandemii bychom měli od EU získat přibližně 171 miliard českých korun z evropského záchranného fondu formou grantů. Další finance by si ČR mohla půjčit z rozpočtu EU. Česká vláda nyní pracuje na národním plánu obnovy, který je… číst dále »
-
17. června 2020 Evropská komise představila 27. května návrh plánu na podporu oživení evropské ekonomiky, včetně přepracovaného víceletého finančního rámce na roky 2021-2027. Nástroj „Next Generation EU“ s rozpočtem 750 miliard eur a upravený dlouhodobý rozpočet ve výši 1,1 bilionu eur dohromady poskytnou… číst dále »
-
22. května 2020, Praha Evropská komise chystá 27. května představit plán pro obnovu evropské ekonomiky po koronavirové krizi. Tento plán by měl zahrnovat navýšení kohezních fondů, nový nástroj na podporu oživení a odolnosti, ze kterého se bude financovat pomoc členským státům, které byly… číst dále »
-
9. 12. 2019
Unáhlená rozhodnutí mohou mít negativní dopad na kvalitu návrhů, shodují se zakladatelé CEBRE s europoslanci
Praha, 29. listopadu 2019 Dva dny před nástupem nové Evropské komise vedené Ursulou von der Leyen se v Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo setkání zakladatelů CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU s českými poslanci Evropského parlamentu. Hlavním bodem jednání byla diskuse o budoucnosti digitální agendy… číst dále »
-
Přechod na průmysl 4.0 a rozvoj digitální ekonomiky bude pro firmy znamenat značné investice do modernizace výroby. Podporu mohou firmy získat například ze společného podniku ECSEL, který je součástí rámcového evropského programu na podporu výzkumu a inovací HORIZONT 2020. Možnostem… číst dále »
-
Dva měsíce před volbami do Evropského parlamentu se sešli zástupci českých podnikatelských organizací, aby lídrům eurokandidátek představili své priority pro volební období 2019-2024. Zakladatelé CEBRE – Hospodářská komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Svaz průmyslu a dopravy… číst dále »
-
Celkem 12 českých firem a 3 zástupci akademie strávili 2 intenzivní dny v Belgii. Během podnikatelské mise se čeští zástupci potkali se svými belgickými partnery, slyšeli o velmi úspěšných projektech Belgie v oblasti umělé inteligence a poznali i prostředí institucí EU. Podnikatelská mise proběhla… číst dále »
-
15. 6. 2018
Neřešme marginální problémy úplným zákazem
20181106 TZ Zasedání zakladatelů s členy EP 15. června 2018, Praha: Mandát stávajících institucí EU se pomalu chýlí ke konci, nicméně několik důležitých legislativních návrhů s významným dopadem na byznys je stále na stole. Konkrétně se jedná o směrnici o plastových výrobcích na jedno použití,… číst dále »
-
O možném problému dvojí kvality výrobků, zejména potravin na vnitřním trhu, se diskutuje již několik let. V září dostala debata nový impuls prohlášením předsedy Komise Jean-Claude Junckera, že rozdílná kvalita dvou stejně vypadajících výrobků v rámci EU je neakceptovatelná. Komise následně vydala… číst dále »
-
Celkem 15 českých firem strávilo intenzivní 2 dny v Belgii ve dnech 17.–18. října 2017. Během podnikatelské mise se potkaly české firmy se svými protějšky a poznaly nejdůležitější odborníky na Smart Cities v Belgii. První den strávili čeští podnikatelé z oborů ICT, energetiky a… číst dále »
-
11. 10. 2017
Rozpočet EU: ČR bude do roku 2028 čistým příjemcem
Praha, 9. října 2017 — Evropská unie dnes řeší řadu výzev, na které bychom před dekádou vůbec nepomysleli. Migrace, bezpečnost a obrana – to jsou oblasti, které se na půdě evropských institucí diskutují prakticky dnes a denně. V pozadí nezůstávají ani původně… číst dále »
-
10. 10. 2017
Česká podnikatelská reprezentace podepsala dodatek ke smlouvě o rovnocenném partnerství
Brno, 10. října 2017 – Během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně dnes došlo k podpisu dodatku ke smlouvě fungování CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU. Dokument podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, viceprezidentka Hospodářské komory… číst dále »
-
Financování výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI) v novém programovacím období EU po roce 2020 bude významně ovlivněno Brexitem a dalšími výzvami. Bude třeba vytvořit lepší synergii programů EU s evropskými finančními prostředky alokovanými na národní úrovni. To jsou některé z hlavních myšlenek, které zazněly… číst dále »
-
8. září 2017, Praha: Český průmysl má vážné obavy z dopadu návrhů směrnic a nařízení v oblasti market designu a energetické účinnosti. Zakladatelé CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU – ve společném prohlášení upozorňují, že návrhy nesou rizika pro průmysl, energetickou dostupnost, stabilitu… číst dále »
-
14. 7. 2017
Seminář Innovations & Green Economy
14. července 2010, Brusel: Každá firma může být inovativní! Podpora inovativních řešení je ale nutná! CEBRE společně se Stálým zastoupením ČR při EU uspořádalo konferenci na téma Inovace & zelená ekonomika, jíž se navzdory vysokým venkovním teplotám zúčastnilo přes 50 zástupců z Evropské… číst dále »
-
Praha, 3. dubna 2017: Státní kasy v Evropské unii přicházejí na daňových únicích každý rok o 170 miliard euro. Očekávání akademiků – tvůrců DPH, že budou všichni plátci daně gentlemani, vyvrátila praxe. Evropská unie stojí na křižovatce, jak systém zmodernizovat a vyhnout se daňovým… číst dále »
-
27. 3. 2017
Vysílání pracovníků rozděluje Evropu
Brusel, 27. března 2017: Nelegální praktiky v dopravě donutily některé členské státy uplatňovat minimální mzdu na mezinárodní dopravní operace a klást zatěžující administrativní požadavky na dopravce. „Potřebujeme najít vhodné řešení, které zamezí nelegálním praktikám a podvodům, a umožní normální mezinárodní dopravu,“ zdůraznil ministr dopravy Dan… číst dále »
-
Účastníci debaty k Aktu o jednotném trhu se shodli, že dubnový návrh Komise musí být vyvážený, mít jasné priority a získat značnou podporou Evropských institucí, členských států a ostatních zájmových skupin s cílem dosáhnout do konce roku 2012 hmatatelné výsledky pro podnikatele, spotřebitele… číst dále »
-
2. 12. 2016
Zvyšování energetické účinnosti se musí vyplatit
2. prosince 2016, Praha: Nejlevnější energie je ta, která se nespotřebuje. To je jeden ze základních principů, kterým se řídí nový balíček legislativních opatření vydaný 30. listopadu Evropskou komisí s názvem Čistá energie pro všechny Evropany. Ten by měl pomoci implementovat cíle jedné z klíčových iniciativ… číst dále »
-
14. října 2016, Antverpy: Brána do Afriky a Asie a přímé železniční spojení s Českou republikou, to vše nabízí antverpský přístav pro české firmy. Delegace 20 českých firem z různých oborů se dnes v Antverpách setkala se svými protějšky. Irena Bartoňová Pálková, viceprezidentka Hospodářské… číst dále »
-
21. září 2016, Praha: Zavedení principu stejné mzdy za stejnou práci na stejném místě odporuje pravidlům tržní ekonomy a láme evropskou soudržnost. Česká vláda musí použít všechny prostředky, aby se tento návrh nestal skutečností. Vláda si musí stanovit priority pro vyjednávání… číst dále »
-
21. září 2016, Praha: Revize směrnice o vysílání pracovníků předložená Evropskou komisí letos v březnu vzbudila v Evropské unii vlnu emocí. Revizi, vyvolanou západními státy přes odpor střední a východní Evropy, v ČR nadšeně podporují odbory. Naopak zaměstnavatelé a podniky revizi plně odmítají z důvodu ohrožení konkurenceschopnosti… číst dále »
-
9. září 2016, Praha: Nedostatek kvalifikovaných pracovníků trápí české zaměstnavatele. Na druhou stranu, mladí absolventi nenalézají pracovní místa, která by odpovídala jejich kvalifikaci a musí přijímat ta, jež jejich nadání a ambicím neodpovídají. Nová agenda dovedností pro Evropu, kterou v červnu přijala Evropská… číst dále »
-
17. června 2016, Praha: Evropská komise se v letošních doporučeních pro Českou republiku soustředí na udržitelnost veřejných financí, regulační a administrativní překážky bránící investicím a správu systému výzkumu a vývoje včetně propojení akademické sféry se sférou podnikatelskou. Doposud se doporučení zaměřovala spíše… číst dále »
-
18. května 2016, Praha: Nadměrná zátěž, diskriminační praktiky a neodůvodněné překážky poskytování služeb nadále komplikují poskytování služeb v Evropské unii. Ačkoli členské státy vynaložily velké úsilí, aby byla směrnice o službách z roku 2009 úspěšně převedena do praxe, mnoho překážek stále přetrvává a znemožňuje… číst dále »
-
17. května 2016: Návrh revize směrnice o vysílání pracovníků vycházející z principu stejné mzdy za stejnou práci ve všech zemích EU rozdělí unii, naruší jednotu členských států a přivede podniky do právní nejistoty. Komise nemůže zasahovat do kompetencí členských států a přijímat rozhodnutí, která nerespektují… číst dále »
-
Praha, 4. dubna 2016: Jednotný digitální trh v EU má velký potenciál přispět k hospodářskému růstu, který ale zatím zůstává z velké části nevyužitý. Jedním z hlavních cílů Junckerovy Komise je proto odstranit bariéry, které brání volnému pohybu zboží a služeb prodávaných online. Jednou z nich… číst dále »
-
31. 3. 2016
Boj proti daňovým únikům musí být veden globálně
Praha, 31. března 2016: Daňové úniky obírají státní kasy v Evropské unii o miliardy eur. Z tohoto důvodu Evropská komise předložila 28. ledna 2016 balíček návrhů proti vyhýbání se daňovým povinnostem nadnárodních společností. Cílem této iniciativy je harmonizovat daňové právní předpisy v jednotlivých zemích EU za… číst dále »
-
15. února 2016, Praha: Sociální dumping v dopravě, strategie pro jednotný trh zboží a služeb, rozvoj jednotného digitálního trhu, ale i uprchlická krize, udělení statutu tržní ekonomiky Číně a transatlantické obchodní a investiční partnerství – to jsou témata, která v pátek vyzdvihli klíčoví představitelé zakladatelských… číst dále »
-
Praha, 9. prosince 2015: Nová strategie obchodní a investiční politiky EU akcentuje zlepšení přístupu evropských firem na třetí trhy, což ČR vítá jako exportně zaměřená ekonomika se snahou o diverzifikaci vývozu na trhy mimo Evropskou unii. V praxi to znamená větší důraz na… číst dále »
-
Praha, 24. listopadu 2015: Kvalitní implementace legislativních aktů je klíčová pro efektivní fungování vnitřního trhu. Neúplná aplikace směrnice o službách a principu vzájemného uznávání či složité administrativní procedury brání přeshraničnímu podnikání v Evropské unii. Na potřebu překonat přetrvávající či nově vzniklé překážky na vnitřním trhu… číst dále »
-
Praha, 20. října 2015: Štítky, které uvádějí spotřebu energie, byly zavedeny před dvaceti lety a jejich úspěch byl a nadále zůstává jednou z motivací pro vývoj účinnějších výrobků. S technickou inovací a posunem většiny spotřebičů směrem k „nejúčinnější“ energetické kategorii, včetně využívání prémiových označení… číst dále »
-
Praha, 21. září 2015: Pouze 12 % maloobchodníků prodává své zboží online do jiného členského státu, zatímco na domácím trhu obchoduje on-line 37 % firem. Zhruba jen třetina spotřebitelů, kteří využívají elektronický obchod, nakupuje on-line i z jiných členských zemí. Rozvoj přeshraničního elektronického obchodu blokují… číst dále »
-
Praha, 21. května 2015: Lepší dostupnost zařízení péče o děti a snížení daňového zatížení práce u osob s nízkými příjmy by mohlo v ČR zvýšit zaměstnanost. Vyplývá to z letošních doporučení Evropské komise pro Českou republiku. Mimo to Komise doporučuje zajistit fiskální korekci ve výši 0,5%… číst dále »
-
15. 5. 2015
Český byznys přijetí TTIP podporuje
15. května 2015, Praha: Nejvýznamnější české organizace zaměstnavatelů a podnikatelů – Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR – ve svém společném stanovisku podpořily přijetí Dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Apelují… číst dále »
-
Praha, 27. dubna 2015: Český průmysl zaměstnává necelých 40 % obyvatel ČR a generuje téměř dvě pětiny hrubého domácího produktu (HDP) ČR. Studenti vysokých škol v oblasti technických věd, výroby a stavebnictví však před dvěma lety představovali pouhých 15 % z celkového počtu vysokoškoláků. Jak… číst dále »
-
Praha, 24. března 2015: Bezpečnost a spolehlivost dodávek včetně lepšího propojení a větší kapacity energetických sítí má Evropě zajistit ambiciózní projekt Energetická unie, který 25. února předložila Evropská komise a na svém zasedání ve dnech 19-20. března podpořily členské státy. O tom, co tento… číst dále »
-
Praha, 17. března 2015: Zásadní nutností je rychlá komunikace v rámci projednávaných evropských iniciativ a důsledné prosazování pozic českého businessu v Evropském parlamentu, Takový byl hlavní společný jmenovatel diskusních vystoupení dnešního setkání zakladatelů CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU s českými členy Evropského parlamentu. Za… číst dále »
-
Praha, 25. února 2015: Nedostatek investorů a vysoká míra závislosti podnikatelského sektoru na bankovních úvěrech stojí za návrhem nové iniciativy Evropské komise k unii kapitálových trhů z 18. února.Komise chce firmám poskytnout lepší přístup k finančním zdrojům napříč celou Evropskou unií, přispět k mobilizaci investic soukromého… číst dále »
-
25. 11. 2014
ČR potřebuje strategii rozvoje digitálních dovedností, která se bude skutečně implementovat
Praha, 25. listopadu 2014: Oblast informačních a komunikačních technologií (ICT) se potýká s nedostatkem kvalitních pracovníků jak v ČR, tak i v celé EU. ICT nabízí dobré uplatnění na trhu práce a zájem o související obory v posledních letech roste, přesto nabídka nestačí pokrýt rostoucí poptávku. Zatímco EU… číst dále »
-
23. října 2014, Praha: Sankce narušující ekonomické vztahy EU a Ruska si nikdo nepřál. Jsou však výsledkem jednání ruské strany. Největší dopad sankcí pocítí klesající ekonomika Ruské federace a její státní pokladna. Současně hrozí, že se z Ruska stáhnou zahraniční investoři a zahraniční… číst dále »
-
17. října, Brusel: Evropská ekonomika se nadále potýká s důsledky krize a podnikatele trápí přístup k financím, drahá energie a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. O palčivých podnikatelských tématech diskutovala v polovině října delegace českých podnikatelů s velvyslancem ČR při EU Martinem Povejšilem, europoslankyní Michaelou Šojdrovou, Janem Pánkem z Evropské… číst dále »
-
2. října 2014, Praha: V červnu tohoto roku uplynul termín, do kterého měla být všemi členskými státy EU transponovaná směrnice o energetické účinnosti z roku 2012. Ta má podnítit zvyšování energetické účinnosti směrem k cíli 20% do roku 2020. Sdělení Evropské komise, které bylo vydáno na… číst dále »
-
19. června 2014, Praha: Hospodářská a finanční krize ukázala silnou propojenost ekonomik EU. Rovněž i proto členské státy prohloubily koordinaci svých hospodářských politik v rámci tzv. evropského semestru. Každoročně, na základě návrhu doporučení ze strany Evropské komise a po potvrzení od Evropské rady, Rada EU schvaluje… číst dále »
-
13. května 2014, Praha: V rámci Strategie Evropa 2020 navrhla Česká republika ve svém Národním programu reforem z dubna 2014 řadu opatření za účelem stimulace zaměstnanosti a pracovního trhu. Reformní úsilí se zaměřuje především na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí, žen a osob v předdůchodovém věku,… číst dále »
-
9. – 11. května 2014, Štrasburk: Na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku se u příležitosti Dni Evropy uskutečnilo setkání pěti tisíc studentů z celé Evropy s cílem hovořit o problémech, které současnou mladou generaci nejvíce tíží, tj. zejména vysoká nezaměstnanost. Studenti se v rámci Akce Evropské mládeže (European… číst dále »
-
1. 4. 2014
České zákazníky čeká levný roaming
1. dubna 2014, Praha: V září minulého roku přijala Evropská komise nařízení, jehož cílem je vytvořit jednotný trh elektronických komunikací a propojení kontinentu. Balíček navrhuje zrušení roamingu v rámci EU, vytvoření jednotného evropského oprávnění pro operátory aktivní ve více než jedné zemi EU,… číst dále »
-
31. března 2014: Vzhledem k blížícím se volbám do Evropského parlamentu, které proběhnou na konci května, se do popředí zájmu začínají dostávat evropská témata. Většina politických stran již představila své kandidáty na posty europoslanců, stejně jako programy a priority, se kterými se o tato… číst dále »
-
27. 3. 2014
Nová pravidla veřejné podpory rozšiřují oblast blokových výjimek, Komise chce více spoléhat na členské státy
27. března 2014, Praha: Od prvního července vstoupí v platnost pokyny k regionální podpoře a revidovaná nařízení Komise č. 1998/2006 a č. 800/2008. Nové změny přichází v rámci modernizace pravidel veřejné podpory, která rovněž zahrnuje přesnější výklad pojmu veřejná podpora a úpravu procedurálních nařízení s cílem urychlit rozhodování… číst dále »
-
19. 2. 2014
Nová pravidla pro zemědělce od 2015: jednodušeji a spravedlivěji, ale při nižších dotacích
19. února 2014, Praha: Na konci minulého roku byla po tříletém vyjednávání mezi Evropským parlamentem a členskými státy schválena reforma společné zemědělské politiky. Vzhledem ke skutečnosti, že implementace nové právní úpravy do vnitrostátních norem členských států potrvá nejméně půl roku, nová pravidla zemědělské… číst dále »
-
20. 12. 2013
„Matky vraťte se! Ekonomika Vás potřebuje“
17. prosince 2013, Praha: Návrat žen do zaměstnání po mateřské dovolené znesnadňuje v ČR nedostatečný počet míst v zařízeních pro děti předškolního věku, nedostatek flexibilních pracovních úvazků a boj se stereotypy. Ne každá žena má stejné potřeby, ale právě možnost volby by mohla usnadnit… číst dále »
-
22. 11. 2013
Sektor vodohospodářství: Bilaterální obchod může přinést spolupráci i na třetích trzích
Brusel, 21. listopadu 2013: Vnější a rozvojová pomoc Evropské unie v oblasti vodohospodářství nabízí mnoho příležitostí pro české firmy realizovat projekty ve třetích zemích. Řada projektů se neobejde bez spolupráce evropských firem v konsorciích, které jsou za účelem přípravy tendru sestavovány. Konsorcium v tendru… číst dále »
-
15. 11. 2013
Zrychlený postup pro inovace si stále hledá cestu
Brusel, 12. listopadu, 2013: V průběhu vyjednávání programu Horizont 2020 podpořil Evropský parlament vznik nového nástroje tzv. Zrychleného postupu pro inovace (Fast Track to Innovation – FTI). Toto schéma, které by mělo být testováno ve formě pilotních projektů, bude zahrnovat otevřené výzvy založené na… číst dále »
-
12. listopadu 2013, Praha: Na začátku příštího roku se očekává schválení modernizace stávajících směrnic o veřejných zakázkách. Následně začne členským státům běžet 2letá lhůta pro jejich transpozici do vnitrostátních legislativních řádů. Výběr veřejných zakázek by se měl nově řídit zásadou „ne nejlevnější, ale… číst dále »
-
24. 10. 2013
Regulace odborných povolání musí být zdravá, tj. ochránit spotřebitele, ale zásadně neomezit podnikání
22. října 2013, Praha: Česká republika se s 362 regulovanými povoláními řadí mezi členské státy s nejvyšším počtem regulovaných profesí. Švédsko s 60 regulovanými profesemi bychom pak při našem tempu redukce regulovaných povolání doháněli dvacet let. Odstranění administrativních překážek a vysokých nároků v ČR v této oblasti by… číst dále »
-
9. října, Brno: Pro Českou republiku je USA druhým nejdůležitějším obchodním partnerem mimo EU. Začátek vyjednávání obchodní dohody EU s USA, který proběhl letos v červnu, by mohl pro ČR znamenat při plné liberalizaci obchodu zvýšení HDP o 2,6 %. Důvodem je především zrušení obchodních překážek v oblasti… číst dále »
-
9. září 2013, Praha: EU má do roku 2020 jasně stanovený rámec pro směřování své energetické politiky i politiky v oblasti klimatu. Tento rámec zahrnuje různé cíle, jako je snižování emisí skleníkových plynů, zajištění dodávek energie a podpora růstu, konkurenceschopnosti a vytváření pracovních míst… číst dále »
-
24. června 2013: Vysoké ceny energií, upadající technické vzdělání, striktní vízová pravidla pro zahraniční pracovníky a nedostatečný důraz na aplikovaný výzkum jsou brzdou konkurenceschopnosti české ekonomiky. Shodli se na červnovém diskusním setkání zakladatelé CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU s českými členy Evropského… číst dále »
-
2. 7. 2013
Evropský semestr: ČR má před sebou nelehký úkol – pokračovat v konsolidaci a zároveň podpořit růst
26. června 2013, Praha: Na konci května tohoto roku představila Evropská komise letošní doporučení pro Českou republiku v rámci tzv. evropského semestru. Komise upozornila zejména na potřebu snižování nadměrného schodku veřejných financí a zdanění práce přesunem do oblastí méně omezujících růst a na zvyšování… číst dále »
-
20. 5. 2013
Hlas spotřebitelů může změnit kvalitu potravin
17. května 2013, Praha: Potravinářský trh v Evropské unii představuje roční obrat 500 mld. eur, což je zhruba desetina veškerého obchodovaného zboží. Nezanedbatelným faktorem trhu je důvěra spotřebitelů v bezpečnost potravin. Orientace českých spotřebitelů na nízkou cenu potravin vyvíjí neustálý tlak na obchodníky a výrobce,… číst dále »
-
29. dubna 2013, Praha: O dopadech nařízení REACH, které zlepšilo ochranu lidského zdraví a životního prostředí v EU, diskutovali v Evropském domě v Praze zástupci Evropské komise, státní správy, privátní sféry a široké veřejnosti. Nařízení REACH upravující registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek z června… číst dále »
-
14. 2. 2013
Zadávání veřejných zakázek ve vědě a výzkumu: Novela zákona o veřejných zakázkách potřebuje opravit
Praha, 12. února 2013: Zadávání veřejných zakázek hraje klíčovou roli v dosahování cílů v rámci zlepšování podnikatelského prostředí a podmínek pro inovace v podnikání. V České republice nabyla 1. dubna 2012 účinnost novela zákona o veřejných zakázkách č. 55/2012Sb. s cílem změnit systém zadávání veřejných zakázek tak, aby se… číst dále »
-
Praha, 8. ledna 2013: Letos si Evropská unie připomíná 20 let od doby, kdy vznikl pojem evropského občanství, což je i jeden z hlavních důvodů, proč byl rok 2013 zvolen Evropským rokem občanů. Široká veřejnost si spojuje evropské občanství především s možností volně cestovat, nicméně… číst dále »
-
Praha, 7. ledna 2013: Nové a nové návrhy valící se na nás z Bruselu vyžadují promptní a jednotnou reakci, která pomůže odvrátit případné negativní dopady projednávaných návrhů a zároveň z nich vytěžit co nejvíce. Nedokážeme-li již v rané fázi vyjednávání prosadit vlastní požadavky či konkrétní projekty,… číst dále »
-
18. prosince 2012, Praha: V této chvíli vzniká novela zákona o vysokých školách s cílem reformovat terciární vzdělávání v České republice, které se v posledních letech vyznačuje poklesem kvality a disproporčním nárůstem počtu absolventů magisterských oborů. Základním prvkem zajišťování kvality vysokoškolského vzdělání v ČR je proces akreditace… číst dále »
-
Brusel, 27. listopadu 2012: Předobchodní zadávání veřejných zakázek (PCP) je efektivní nástroj pro přenos inovativních řešení na trh a jejich šíření při zajištění výrazné úspory veřejných financí. PCP bylo Evropskou unií představeno v rámci pilotního projektu zaměřeného na informační a komunikační technologie (ICT)… číst dále »
-
Svoboda pohybu je jedním ze základních práv občanů EU a zrušení kontrol na vnitřních hranicích Schengenského prostoru je jedním z nejhmatatelnějších úspěchů Evropské unie. Jedním ze základních předpokladů pro fungování tohoto systému je důvěra mezi členskými státy, která se ale v poslední… číst dále »
-
Praha, 30. října 2012: Rok po uzavření obchodní dohody Evropské unie s Korejskou republikou vykazují statistiky, že se celkový obrat obchodu se zbožím mezi ČR a Jižní Koreou zvýšil, přičemž vzrostl jak vývoz českého zboží, tak dovozy zboží korejského. Přestože jsou souhrnné statistiky pozitivní,… číst dále »
-
4. října 2012, Praha: Ochrana patentových práv je v Evropské unii nákladná a administrativně náročná. Cena zapsání patentu v celé EU se odhaduje na 20 000 eur, z čehož přibližně 80 procent činí výdaje za překlady. Z tohoto důvodu předložila Evropská komise v březnu 2011, po schválení posílené… číst dále »
-
14. 9. 2012
Do Indie za obchodem! Perspektivní obory: Energetika, doprava a environmentální technologie
12. září 2012, Brno: Českému exportu do Indie vévodí automobilové komponenty (19 %) a strojírenské výrobky. Tamnímu trhu však chybí 25 % elektrické energie, kvalitní dopravní infrastruktura, stejně jako čisté životní prostředí. Znečištění řek, ale i ovzduší, nahrává českým firmám v oblasti environmentálních technologií. Téměř… číst dále »
-
Ještě před deseti lety by si nikdo nedokázal představit, že by Evropská komise a ostatní členské státy EU mohly nahlížet pod pokličku reformních plánů jednotlivých členských zemí a radit jim při sestavování státního rozpočtu a definování základních reformních kroků. Letos je… číst dále »
-
CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU v Bruselu si letos připomíná 10 let své existence na bruselském lobbingovém kolbišti. Při této příležitosti reprezentace uspořádala, vedle slavnostního večera v Pražském domě, pracovní snídani s českými europoslanci a čelními představiteli svých zakladatelských organizací. Oslav, které se… číst dále »
-
9. 5. 2012
Drsný ortel nad konkurenceschopností ČR
Česká vláda si v loňském roce stanovila ve své strategii Zpět na vrchol priority pro nastartování růstu a zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Cílem je stát se do roku 2020 jednou z dvaceti nejvíce konkurenceschopných zemí světa. Čechům ale chybí dobré podnikatelské nápady a… číst dále »
-
Česká republika obdržela z Evropského sociálního fondu na programovací období 2007-13 objem financí ve výši 3,8 mld. EUR. Čerpání se však potýká s velkými problémy a Češi jsou trnem v oku Evropské komisi. Nevyčerpané prostředky z některých operačních programů se nyní usilovně snaží ministerstva přesunout… číst dále »
-
13. 3. 2012
Problém diskriminace na trhu práce legislativa nevyřeší, problém je záležitostí celé společnosti!
Lidé po dovršení 50 let života a mladí lidé, čerství absolventi, jsou nejčastější skupinou, která se setkává s diskriminací na trhu práce. Svět, kde člověk po dokončení školy zaujal pozici v oboru a postupně před odchodem do zaslouženého důchodu budoval kariéru, je pomalu ale… číst dále »
-
8. 2. 2012
Požadavek na společenské chování firmy musí iniciovat její stakeholders, nikoliv regulace!
Společenská odpovědnost firem (dále jen CSR) je dobrovolným závazkem chovat se v rámci svého fungování odpovědně k prostředí i společnosti, ve které firmy podnikají. Koncept, který přispívá k udržitelnosti firmy, se objevil na začátku druhé poloviny 20. století a postupně se adaptoval na nové trendy… číst dále »
-
Evropská komise publikovala v říjnu 2011 „kohezní balíček“ pro období po roce 2014. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR již přes rok se všemi aktéry diskutuje budoucí strategické zaměření evropských dotací. Nyní je na stole rámcová pozice ČR přímo k tomuto balíčku. Sladit zájmy… číst dále »
-
Evropská komise předložila v říjnu 2011 návrh na vytvoření „Nástroje pro propojení Evropy“ (CEF), díky němuž budou v období 2014–2020 Komisí centrálně spravovány prostředky na propojení evropských dopravních, energetických a digitálních sítí v hodnotě 50 miliard eur (z toho 10 miliard eur bude vyčleněno… číst dále »
-
Zástupci státní správy a podnikatelských organizací se shodli, že snižování administrativní zátěže je prioritou. Bez správně fungující státní správy, kvalitního hodnocení dopadů přijímané legislativy během celého legislativního procesu a dialogu s adresáty regulace, tedy především podnikateli, není možné přijímat kvalitní a… číst dále »
-
Přístup na třetí trhy není pro české firmy navzdory rozsáhlé podpoře agentury CzechTrade snadný. Existuje však možnost zapojit se do projektů zahraniční rozvojové spolupráce, která firmám usnadní získat první kontakty a vytvořit si zázemí v některé ze třetích zemí. Firmy se… číst dále »
-
České republice se díky evropským penězům podařilo realizovat mnoho zajímavých projektů a tyto prostředky přispěly výraznou měrou k regionálnímu rozvoji a rozvoji dopravní infrastruktury. Na druhou stranu byl téměř zlikvidován národní systém podpor a evropské fondy ho nahradily. Co se ale stane,… číst dále »
-
Co trápí malé a střední podniky (MSP), co brání v jejich dalším rozvoji a jakými cestami lze usnadnit a podpořit jejich podnikání? To byly některé z otázek, o nichž v pondělí 19. září 2011 diskutovali hosté debaty Jak zlepšit pozici malých a středních podniků v ČR… číst dále »
-
V Evropském domě diskutovali zástupci státní správy, Parlamentu ČR, podnikatelů a zástupci akademické obce o evropské společné obchodní politice. Shodli se na potřebě synergie exportních politik na národní i mezinárodní úrovni a na významu zapojení podnikatelů a jejich organizací do jednání o těchto politikách… číst dále »
-
S úplným otevřením německého a rakouského pracovního trhu se Čechům od 1. května otevřel celý pracovní trh EU a symbolicky odpadla jedna z klíčových překážek spojených s naším členstvím v EU. Řada souvisejících bariér, jako je uznávání kvalifikací a znalost jazyka, však přetrvávají. Otevření… číst dále »
-
Evropská komise zveřejnila v březnu 2011 Bílou knihu k dopravě, která obsahuje návrhy na modernizaci a dekarbonizaci evropského dopravního sektoru s cílem vytvořit konkurenceschopný a udržitelný dopravní systém a skutečný Jednotný dopravní prostor bez vnitřních bariér. Více než 35 zástupců evropských institucí, členských… číst dále »
-
V říjnu 2010 navrhla Komise 50 opatření pro zlepšení fungování Jednotného trhu a odstranění přetrvávajících bariér a vyzvala zájmové skupiny k zapojení se do veřejné konzultace. Zástupci veřejné sféry, občanské společnosti a podnikatelů diskutovali 8. dubna o postojích a prioritách k Aktu o jednotném trhu,… číst dále »
-
3. 3. 2011
Budoucí evropská energetická strategie musí vyvážit ekonomické, sociální a ekologické aspekty!
Prvního března diskutovali energetičtí odborníci z řad podnikatelů, nevládních organizací, státní správy a institucí EU se širokou veřejností o podobě budoucnosti evropské energetiky. Účastníci se shodli, že evropská energetická strategie musí vzít rovnovážně v potaz ekologické, ekonomické a sociální aspekty a především zajistit… číst dále »
-
Zahraniční obchod EU představuje motor pro světový ekonomický růst. Přispívá k tvorbě udržitelných pracovních míst a má konkrétní dopad na každodenní život lidí a podnikatelů. Evropská unie jako taková je největší globální hráč v mezinárodním obchodu a investicích. Zároveň ale čelí Unie velké… číst dále »
-
Více než 80 zástupců Evropských institucí, členských států, evropských podnikatelských asociací a firem se shodlo, že pro posílení vnitřního trhu je nezbytná řádná implementace směrnice o službách. Důležité je nicméně pokračovat v nových iniciativách, jakými jsou například opatření navržená Aktem o jednotném trhu.… číst dále »
-
Dvaadvacet podnikatelů z České republiky usedlo 14. října do křesel českých europoslanců. Spolu s nimi rozhodovalo o své budoucnosti přes 700 podnikatelů z celé Evropy. Tuto akci nazvanou Evropský parlament podniků již podruhé pořádala Evropská asociace obchodních a průmyslových komor EUROCHAMBRES, jejíž členem je i Hospodářská… číst dále »
-
11. 10. 2010
Kdy si koupíte elektromobil?
V dubnu přijala Evropská komise ambiciózní Strategii pro čistá a energeticky účinná vozidla. Strategie staví na již existujících opatřeních a zároveň navrhuje středně a dlouhodobé akce. Jejím cílem je snížit negativní dopad silniční dopravy na životní prostředí a posílit konkurenceschopnost… číst dále »
-
17. 9. 2010
Služby a investice do třetích zemí nově řeší EU, podpora exportu ale zůstává na národní úrovni!
15. září 2010, Brno: Služby a investice do třetích zemí nově řeší EU, podpora exportu ale zůstává na národní úrovni! Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně se uskutečnilo setkání podnikatelů, zástupců podnikatelských organizací a státní správy. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin… číst dále »
-
30. června 2010, Praha: Západní Balkán je pro české podnikatele dlouhodobě preferovanou oblastí. Naše firmy tam působí desítky let a mnohé mají dlouholeté obchodní partnery. Zdaleka ne všechny ví, že se také mohou ucházet o veřejné zakázky na dodávky zboží, služeb a… číst dále »
-
Redukční cíle EU pro emise CO2 na roky 2012 a 2020 staví automobilový sektor pod neustálý tlak. Tyto cíle byly prozatím stanoveny pro osobní vozidla, nyní přichází na řadu tzv. lehká užitková vozidla (LUV). Stanovení cílů probíhá v období, kdy je automobilový… číst dále »
-
9. 3. 2010
Konference ke strategii EU2020
3. března 2010, Brusel: Účastníci konference European Movement International (EMI) uvítali novou strategii EU2020 představenou Evropskou komisí 3. března 2010. Ten den se na Stálém zastoupení ČR při EU konala konference, které se zúčastnili přední experti, zástupci sociálních partnerů, předsedové evropských politických skupin… číst dále »
-
Projekt Východního partnerství zacílený na zlepšení politických a ekonomických vazeb EU se všemi „strategickými“ zeměmi Evropské unie – Ukrajina, Bělorusko, Moldávie, Ázerbájdžán, Arménie a Gruzie, byl oficiálně zahájen 7. května 2009. O deset měsíců později, diskutovali zástupci podnikatelských organizací a členských států… číst dále »
-
Evropa čelí poklesu výzkumných a inovačních kapacit, které jsou základem jejího úspěšného vývoje. Výzvou je rovněž nedostatečná integrace v některých oblastech. Řešením mohou být projekty podporující znalostní společnost podporované všemi stakeholders. To je cílem nového projektu ATOMUIM CULTURE – stálé platformy… číst dále »
-
Zástupci Evropského parlamentu, evropských podnikatelských a spotřebitelských asociací a Stálého zastoupení České republiky při EU se 11. listopadu shodli na potřebě jasnější a kvalitnější směrnice na ochranu spotřebitelských práv. Není ale kam spěchat. Více času na vyjednávání a pečlivého prozkoumání návrhu se… číst dále »
-
2. 10. 2009
Platit včas by mělo být normou!
Orgány veřejné správy platí v Evropě podnikatelům průměrně 67 dní po splatnosti faktur. V období hospodářské krize se tato situace dokonce zhoršuje. O tom, jak bojovat proti opožděným platbám, diskutovali včera zástupci podnikatelů a národní a evropští úředníci s členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů… číst dále »
-
Česká ekonomika je z 80% závislá na exportu, ale přístup českých firem na trhy třetích zemí se za hospodářské krize zhoršil. Důvodem jsou přijímaná ochranářská opatření, ale také pokles poptávky, podnikatelské důvěry a celkového ekonomického útlumu. Je proto nutné pokračovat v odstraňování… číst dále »
-
26. 6. 2009
Kulaté stoly k podnikatelskému vzdělávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Evropská komise uspořádali v Praze 25. – 26. června 2009 setkání expertů z ČR, Rakouska, Německa, Slovenska, Slovinska a Polska na vysoké úrovni z ministerstev školství a průmyslu a sociálních partnerů. Během setkání diskutovali účastníci o… číst dále »
-
Ekonomické vyhlídky EU jsou nejhorší v poválečném období. Podle jarní prognózy Evropské komise by se v roce 2009 měl hospodářský růst snížit o 4% a nezaměstnanost v roce 2010 vzrůst až na 11%. Státy EU přijímají rozsáhlá opatření ke zmírnění dopadů krize. Fiskální pobídky… číst dále »
-
Evropští zástupci podnikatelů BUSINESSEUROPE, UEAPME a EUROCHAMBRES společně vyzvali Evropskou komisi, Evropský parlament a Radu EU k větší transparentnosti, výraznému zlepšení cost&benefit analýz a systematickému hodnocení dopadů předkládané legislativy na podnikatele, zejména pak na malé a střední, v celém legislativním procesu EU.… číst dále »
-
21. 5. 2009
EU bojuje s hospodářskou krizí statečně!
Evropská ekonomika se momentálně nachází ve svém největším útlumu za posledních šedesát let. Ambiciózní opatření přijatá za těchto mimořádných okolností národními vládami a centrálními bankami si kladou za cíl zastavit ekonomický propad v tomto roce a umožnit zotavení ekonomiky v roce příštím.… číst dále »
-
V rámci prvního Evropského týdne malých a středních podniků uspořádalo 12. května v Bruselu Evropské sdružení malých a středních podniků SME UNION debatu zaměřenou na zrychlené platby. Problematika plateb je v období hospodářského útlumu o to kritičtější. Společnost Intrum Justitia zaměřená na vymáhání pohledávek… číst dále »
-
29. 4. 2009
Více systematičnosti a spolupráce při hodnocení dopadu legislativy! Vyzývají podnikatelé instituce EU
Ve světle červnových voleb do Evropského parlamentu a blížící se nové Evropské komise, pořádalo CEBRE společně s českým předsednictvím 28. dubna v Bruselu debatu pro podnikatelské organizace a zástupce evropských institucí. Gert-Jan Koopman, ředitel z Generálního ředitelství Evropské komise pro finanční a hospodářské otázky… číst dále »
-
U kulatého stolu s názvem „Volný pohyb pracovníků – základní právo evropských občanů“ se dne 18. března sešli zástupci Evropských institucí, podnikatelů a členských států, aby s belgickou ministryní práce Joelle Milquet hovořili o dopadu přechodných období pro volný pohyb pracovních sil. Belgie patří… číst dále »
-
Čeští podnikatelé hodnotí vstup do EU pozitivně – cení si zejména výhod vnitřního trhu, snazšího přístupu na zahraniční trhy a větší makroekonomické stability. K finanční stabilitě jim chybí přijetí eura, shodli se účastníci na debatě CEBRE o rozšíření v roce 2004 a jeho… číst dále »
-
Zástupci podnikatelů, členové Evropského parlamentu a zástupci Českého předsednictví se 11. února 2009 sešli v Evropském parlamentu, aby prodiskutovali implementaci a možný dopad Aktu o malém a středním podnikání (SBA) na podnikatelské prostředí v EU. SBA byl přijat Komisí v červnu 2008 a v prosinci téhož… číst dále »
-
Liberalizace mezinárodního obchodu je součástí řešení hospodářské krize. Ochranná opatření mohou krizi naopak zhoršit a vytvořit další bariéry bránící světovému obchodu. Proto je nutné pokračovat v odstraňování technických překážek, vedení konstruktivního dialogu s ostatními ekonomickými celky a ochraně duševního vlastnictví a průmyslových… číst dále »
-
České předsednictví prosazuje „Evropu bez bariér“ a plánuje se zaměřit na přetrvávající bariéry na vnitřním trhu. Takové priority zaměstnavatelé a podnikatelé vždy vítají. Ale do jaké míry jsou bariéry na vnitřním trhu v době ekonomické krize pro firmy stále tolik palčivé téma?… číst dále »
-
Definice kvalifikovaných zaměstnanců a stanovení minimální mzdy pro pracovníky se zdají jako omezení potenciálu Modrých karet. V každém případě je to však iniciativa, která musí být podporována a zviditelněna. Členové Evropského parlamentu a zástupci podnikatelského sektoru diskutovali během Policy Café, které… číst dále »
-
5. 11. 2008
99% externích nákladů silniční dopravě je již internalizováno! Zdůrazňují silniční dopravci
Evropská komise ve snaze učinit dopravní sektor šetrnější k životnímu prostředí představila v létě novou strategii, která by měla zajistit, aby poplatky v dopravě odrážely skutečné náklady celé společnosti. V červenci Komise navrhla novelizaci směrnice o Eurovinětách. Návrh umožňuje členským státům podrobit nákladní vozidla poplatkům… číst dále »
-
Dne 16. července 2008 se sešli zástupci českých institucí a agentur v Bruselu s poslancem Evropského parlamentu Janem Březinou, zaměstnanci Evropských institucí a české státní správy, aby společně diskutovali o vzájemné komunikaci českých subjektů v rámci příprav na české předsednictví v Radě EU. Účastníci setkání se shodli na důležitosti vzájemné informovanosti ústředí, regionů, Stálého zastoupení, podnikatelských zastoupení a… číst dále »
-
Více než 40 zástupců českých firem, podnikatelských asociací, škol, univerzit a neziskových organizací strávilo červencové poledne účastí na panelové diskuse o výzvě Evropské komise ERASMUS pro mladé podnikatele shodli na tom, že plánovaný pilotní projekt je dobrý nápad, otázkou ale je, zda… číst dále »
-
„Klíčem k úspěšné podpoře exportérů mimo trhy EU je úzká spolupráce státu s podnikatelskými organizacemi“ Společný přístup podnikatelů z EU na trhy třetích zemí byl tématem bruselské pracovní snídaně pořádané CEBRE dne 25. června. Přestože tato strategie Evropské komise existuje přes více než deset… číst dále »
-
Dlouhodobě nastavený mechanismus, spolupráce národních a evropských institucí při tvorbě a implementaci legislativy a dostatečná podpora veřejnosti, politiků a samotných podnikatelů jsou základním předpokladem pro úspěšné snižování administrativní zátěže. Shodli se na tom zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu, státní správy ČR a… číst dále »
-
Dne 4. dubna 2008 uspořádalo CEBRE ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU další bruselskou pracovní snídani tentokráte na téma klimaticko-energetický balíček. Společně posnídali zástupci Evropské komise, české státní správy, Evropského parlamentu, spotřebitelů energie a jejích výrobců (mezi nimi ČEZ a.s.… číst dále »
-
Na pracovním setkání v malostranském Pálffy Paláci se setkali zástupci zaměstnavatelských a podnikatelských organizací s poslanci Evropského parlamentu, Senátu PČR, Úřadu vlády, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU aby diskutovali o lednovém návrhu energeticko- klimatického balíčku a připravovaném „zákonu“ o malých a středních… číst dále »
-
27. 2. 2008
Pracovní snídaně ke Small Business Act
Česká podnikatelská reprezentace při EU ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU sezvala včera na časnou pracovní snídani v Bruselu české europoslance, zástupce Evropské komise, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, českých regionů v Bruselu, českých podnikatelů a jejich zástupců v Evropském hospodářském a sociálním výboru,… číst dále »
-
Vojenští představitelé členských států NATO vyměnili na popud svých manželek nablýskané uniformy za kuchyňské zástěry a 18. listopadu 2007 pomohli s pořádáním každoroční charitativní akce NATO WIVES BAZAAR. V rámci národního stánku a mezinárodní restaurace se dobročinné akce zúčastnil i tým vojenského představitele ČR generálmajora… číst dále »
-
Představitelé státní správy a podnikatelského sektoru se na konferenci pořádané CEBRE ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP), Hospodářskou komorou ČR (HK) a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) pokoušeli za přítomnosti více než 100 zástupců firem a akademického sektoru odpovědět… číst dále »
-
Dne 31. října 2007 se v pražském Top Hotelu sešli zakladatelé CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU (Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade) s českými poslanci Evropského parlamentu, zástupci… číst dále »
-
7. 6. 2007
CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU oslavila páté výročí svého působení v Bruselu
7. června 2007, Brusel: CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU hájící u evropských institucí a podnikatelských asociací zájmy českých podnikatelů a firem oslavila společně se Zastoupením hlavního města Prahy – Pražským domem páté výročí svého působení v Bruselu. EBRE vzniklo na jaře roku 2002… číst dále »